6.6 C
Priština
More

  Supë me perime, oriz dhe pesto

  spot_imgspot_img

   Përbërësit:

  • 150 gr bizele
  • 150 fasule
  • 100 gr oriz
  • 70 gr mashurka
  •  2 karota
  • 1 patate
  • 1 kungull
  • 1 dege selino
  • 1 qepe
  • 1 vegete
  • 1 luge pesto
  •  vaj ulliri
  • kripe

  Përgatitja

  Përgatitni perimet, lajini dhe qërojini dhe pritini në copa të vogla. Në një enë bashkoni të gjitha perimet përveç bizeleve dhe mbulojini me ujë, ziejini me zjarrë të mesëm për 30 minuta, më pas bashkoni bizelet në supë ndërsa është në zjarr dhe shtoni dhe vegetën, lëreni të ziejë për 10 minuta të tjera, më pas shtoni orizin dhe vazhdoni zierjen për rreth 15 minuta, derisa orizi të jetë zier. Nëse supa rezulton e trashe, shtoni pak ujë të nxehtë, më pas hiqeni nga zjarri dhe shtoni peston, shërbejeni të ngrohtë.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...