-4.8 C
Priština
3.1 C
Zürich
More

  Spitali Amerikan, i pari dhe më i madhi institucion privat shëndetësor në vend, realizon me sukses ndërhyrjen kirurgjikale Divertikul i Ezofagut Mediastinal

  spot_imgspot_img

  Ekipi i mjekëve kirurgë të këtij spitali realizuan me sukses një operacion të vështirë Divertikul i Ezofagut Mediastinal tek një paciente 50 vjecare. Sipas mjekëve, pacientja është në gjendje shumë të mirë shëndetësore dhe po mbahet nën kujdesin profesional të stafit mjekësor.

  Ditën e mërkurë, 31 Korrik 2013, ekipi i specializuar i mjekëve kirurgë në Spitalin Amerikan Prishtinë, realizuan për herë të parë në Kosovë operacionin e vështirë Divertikul i Ezofagut Mediastinal, i trajtuar kirurgjikisht me rrugë transialkale.

  Operacione të tilla delikate kërkojnë një teknologji të përparuar dhe një staf të specializuar. Gjatë procedurës u përdor thika ultrasonike për diseksion dhe stapler për mbylljen e divertikulit.

  Divertikuli me gjatësi 6 – 7 cm dhe me bazë të gjerë, ka qenë traksional i fiksuar për vertebër dhe pleur perikardi.

  Sipas mjekëve kirurgë të Spitalit Amerikan Prishtinë, pacientja është në gjendje të mirë shëndetësore dhe e ka përballuar me sukses këtë ndërhyrje.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...