-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Si të shpëtojmë nga buzët e plasaritura?

  spot_imgspot_img

  Ditët e ftohta të dimrit sjellin edhe probleme me lëkurën e plasaritur dhe dëmtuar, veçanërisht rreth buzëve. Për të shmangur djegjen dhe dhimbje nga buzët e plasaritura, aplikoni këto truke të thjeshta dhe të natyrshme.

  SHEA gjalpi

  Shea intensivisht ushqen lëkurën, dhe vepron më së miri në zonat e plasaritura. Hidraton  lëkurën. Kjo gjalpë është e mbushur me vitamina për të shëruar dhe për të ushqyer lëkurën. Atë duhet ta përdorni rregullisht, duke vendosur në buzët tuaja në mëngjes e në mbrëmje, dhe ju nuk do të keni probleme.

  Sheqeri

  Në mënyrë që të keni buzë të buta dhe të lëmueshme, pillingu është shumë i rëndësishëm. Sheqeri është një mënyrë e shkëlqyer dhe e natyrshme për të bërë pillingun e buzëve. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni trukun me sheqer shumë shpesh mund të shkaktoni acarim të lëkurës. Gjejeni pillingun i cili përmbanë sheqer apo bëjeni atë vetë në shtëpi duke përzier sheqerin dhe vajin.

  Trangulli

  Nëse buzët tuaja janë të thata, përdorimi i trangujve të freskët do të „zbusste“ ato me sukses. Blejeni një balsam që përmban ekstrakt të trangujve ose bëjeni vet atë – merreni një trangull të freskët, prejeni në fletëra dhe vendosini në buzë për rreth dhjetë minuta.

  Vaji i kokosit

  Nëse përdorni vaj kokosi, buzët do të zbuten dhe zonat e plasaritura do të shërohen shpejt. Gjë e rëndësishme është që vajin e kokosit ta vendosni një herë në ditë. Vajin e kokosit përdoreni sidomos gjatë ditëve të ftohta duke vendosur një shtresë të hollë të vajit në sipërfaqën e buzëve.

  Aloe vera

  Aloe Vera është një ilaç i shkëlqyer që shumë shpejtë e shëron lëkurën. Buzët e plasaritura zakonisht kanë ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhëmbje, dhe duke vendosur Aloe Vera do të ndjeni zbutje dhe lehtësim./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...