19.5 C
Priština
More

  Si të shpëtojmë nga buzët e plasaritura?

  spot_imgspot_img

  Ditët e ftohta të dimrit sjellin edhe probleme me lëkurën e plasaritur dhe dëmtuar, veçanërisht rreth buzëve. Për të shmangur djegjen dhe dhimbje nga buzët e plasaritura, aplikoni këto truke të thjeshta dhe të natyrshme.

  SHEA gjalpi

  Shea intensivisht ushqen lëkurën, dhe vepron më së miri në zonat e plasaritura. Hidraton  lëkurën. Kjo gjalpë është e mbushur me vitamina për të shëruar dhe për të ushqyer lëkurën. Atë duhet ta përdorni rregullisht, duke vendosur në buzët tuaja në mëngjes e në mbrëmje, dhe ju nuk do të keni probleme.

  Sheqeri

  Në mënyrë që të keni buzë të buta dhe të lëmueshme, pillingu është shumë i rëndësishëm. Sheqeri është një mënyrë e shkëlqyer dhe e natyrshme për të bërë pillingun e buzëve. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni trukun me sheqer shumë shpesh mund të shkaktoni acarim të lëkurës. Gjejeni pillingun i cili përmbanë sheqer apo bëjeni atë vetë në shtëpi duke përzier sheqerin dhe vajin.

  Trangulli

  Nëse buzët tuaja janë të thata, përdorimi i trangujve të freskët do të „zbusste“ ato me sukses. Blejeni një balsam që përmban ekstrakt të trangujve ose bëjeni vet atë – merreni një trangull të freskët, prejeni në fletëra dhe vendosini në buzë për rreth dhjetë minuta.

  Vaji i kokosit

  Nëse përdorni vaj kokosi, buzët do të zbuten dhe zonat e plasaritura do të shërohen shpejt. Gjë e rëndësishme është që vajin e kokosit ta vendosni një herë në ditë. Vajin e kokosit përdoreni sidomos gjatë ditëve të ftohta duke vendosur një shtresë të hollë të vajit në sipërfaqën e buzëve.

  Aloe vera

  Aloe Vera është një ilaç i shkëlqyer që shumë shpejtë e shëron lëkurën. Buzët e plasaritura zakonisht kanë ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhëmbje, dhe duke vendosur Aloe Vera do të ndjeni zbutje dhe lehtësim./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...