-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Pozicionet gjatë gjumit – avantazhet dhe disavantazhet

  spot_imgspot_img

  A keni menduar ndonjëherë për mënyrën se si fleni? Pse kështu? A e dini se jo të gjithë pozicionet gjatë gjumit janë të mira për shëndetin tuaj? Secili ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Gjeni se cilat! Nëse keni një gjumë të rëndë dhe gjatë gjumit nuk do të ndryshoni pozitën, mund të keni disa pasoja në shëndet.

  Në shpinë

  Anët e mira: Kjo pozitë është e mirë për balancimin e peshës së trupit, organet e brendshme, për të reduktuar dhimbje në qafë dhe shpinë. Vetëm mbani një jastëk nën gjunjë që të keni një kontroll më të mirë përgjatë natës.

  Disavantazhet: Nëse gërhasni, mund të dëshironi të ktheheni në krah, sepse duke fjetur në shpinë mund të përkeqësoni këtë gjendje.

  Në krah

  Avantazhet: Fjetja në pozicionin e fetusit me gjunjë të mbledhur dhe një jastëk mes këmbëve tuaja mund të ju ndihmojë të largoni stresin. Jastëku është në këtë rast i rëndësishëm për të mbajtur kokën tuaj në pozitën e drejtë. Duke fjetur në anën tuaj të majtë mund të zvogëloni dhimbjet e gjoksit dhe urthin.

  Disavantazhet: Ju jeni me fat – ky pozicion pothuajse nuk ka gabime, sepse përcjell pozitën natyrore të shpinës (në qoftë se ju flini si duhet).

  Në stomak

  Avantazhet: Nëse keni dhimbje të rastësishme në pjesën e fundshpinës suaj, duke fjetur në këtë pozicion nga koha në kohë, mund të reduktoni presionin mbi këtë pjesë të trupit.

  Disavantazhet: Edhe në qoftë se preferoni për të fjetur kështu, ky pozicion është i rrezikshëm. Kurrizi juaj nuk është në një pozicion natyror, dhe koka është e kthyer anash, që për të nuk është një pozitë e natyrshme. Për shkak të kësaj, ju mund të keni ndjesi shpimi gjilpërash rreth trupit kur zgjoheni.

  Në çfarë pozicioni e bëni gjumin tuaj?

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...