13.4 C
Priština
More

  Si të shkurtoni thonjtë e fëmijës suaj në mënyrën më të mirë

  spot_imgspot_img

  A duhet t’ia shkurtoj thonjte fëmijës tim?

  Po. Thonjtë e fëmijës tuaj mund të jenë më të butë dhe më elastik se tuajat, por mos bëni ndonjë gabim – ata janë të mprehtë! Një foshnje e porsalindur nuk ka shumë kontroll mbi gjymtyrët e tij dhe shumë lehtë mund të përfundojë në kruarjen apo gërvishjen e fytyrës së tij, por edhe tuajën.

  Thonjtë e foshnjave rriten shumë shpejtë saqë ju duhet t’ua preni atyre disa herë në javë. Thonjtë e këmbëve nuk kërkojnë edhe aq shpesh të shkurtohen.

  Si mund t’ia shkurtoj thonjtë foshnjes sime, pa ia prerë apo lënduar gishtat?

  Koha më e mirë për ta bërë këtë, është gjatë kohës kur ata janë duke fjetur. Një kohë tjetër e përshtatshme është mënjëherë pas dushit, kur thonjtë e foshnjes zbuten dhe e bëjnë punën më të lehtë.

  Sigurohuni që të keni mjaftueshëm dritë, për të parë se çfarë jeni duke bërë. Përdorni një palë gërshërë për foshnje, apo brisk thonjsh i bërë veçanërisht për gishtërinj të vegjël. Shtypni lëkurën afër thuas që të shmangni pickimin e lëkurës si dhe mbani dorën e foshnjes përderisa ia shkurtoni thonjtë.

  Shkurtoni thonjtë sipas lakorës së gishtit. Pritni thonjtë e këmbës në mënyrë të drejtë. Pastaj përdorni një mprehës smeril për të rrafshuar skajet e mprehta.

  Mjekët rekomandojnë që të përdorni vetëm mprehës smeril gjatë javëve të para të jetës së foshnjave, sepse thonjtë janë shumë të butë si dhe prindërit e rinj kanë më shumë gjasa që aksidentalisht të pickojnë lëkurën e foshnjes së tyre.

  Nëse aksidentalisht ia lwndoj gishtin, si mund ta ndaloj gjakderdhjen?

  Nëse ju ndodh kjo gjë me foshnjen tuaj, mos u bëni i ashpër me veten tuaj – kjo gjë iu ndodhë shpesh prindërve. Thjeshtë vendin e prerë lëreni në ujë të ftohtë për pak kohë e më pas mbulojeni gishtin me një pecetë të pastër dhe shtypeni pak me dorën tuaj.

  Mos e merrni mundimin të vendosni fashë (fllaster) në gishtin e fëmijës suaj. Është e mundshme që kur ti fusë gishtat në gojë ta thithë atë dhe të përfundojë në ngulfatje. Nëse gjakderdhja nuk ndalet, në raste të tilla vizitoni më mirë mjekun tuaj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...