28.6 C
Priština
More

  Si të gjeni aromën e parfumit që ju bën të ndjeheni mirë

  spot_imgspot_img

  Parfumi i duhur ndoshta nuk do ua ndryshojë jetën mirëpo do ua bëjë më të mirë ditën.

  Parfumi ka një fuqi të jashtëzakonshme të ndikojë në disponimin tuaj. Mund të shërojë kujtimet nostalgjike si dhe të ju mbush me ndjesi të mira para takimit romantik.

  Aromat e mira ju bëjnë më të lumtur. Fakt.

  Arsyet pse janë faktorë të fuqishëm në rritjen e humori është se sistemi limbik, që është qendra e trurit ëe merret me kujtesën dhe emocionet, është e lidhur direkt me epitelin e nuhatjes. Pra, kur ju nuhatni vajin esencial do të shkaktoni reagim të menjëhershëm në atë pjesë të trurit, që do të thotë se mund të përdorni Aroma-terapinë për të krijuar dhe rritur disponimin.

  Pjesa shkencore

  Aromat e mira janë të formuluara me shënime bazike, të larta dhe të mesme, që avullojnë me norma të ndryshme duke i dhënë aromës thellësi dhe fuqi të qëndrojë më gjatë. Shënimet e larta avullohen t parat, ju mund t`i vërni të parat dhe janë ato që formojnë përshtypjen tuaj fillestare për një parfum. Ata i japin aromës një fuqi, mirëpo molekulati kanë të lehta dhe të paqëndrusheme andaj edhe zbehen shpejtë. Shënimet e mesme, që janë shpesh tone të luleve dhe frutave, avullohen të dytat. Ato i kombinojnë me shënime bazike më të pasura ,të drurit apo orientale, me çka e përbëjnë trupin kryesor të aromës. Shënimet bazike zgjasin edhe pasi se shënimet e larta të jenë avulluar dhe zhdukur.

  Çfarë është mirë për në dimër?

  Dëshironi që të bëni mëngjeset më freskuese? Gjeni aromën e preferuar duke i shtuar vaj me lule dhe agrume, të tilla si bergamot dhe barbarozë. Bergamoti është si diell në shishe, është harmonizues dh jashtëzakonisht energjik.

  Çfarë do bëjë për mua ?

  Freskët

  Ky grup është i ndarë ne shënimet e gjelbërta( bari freskët, bimë, lule të gjelbërta), shënime ujore(aromë deti apo shiu), shënime agrume(limon, portokall, bergamot, mandarinë dhe grejpfrut). Nëse dëshironi të mbani parfum gjatë ditës…

  Florale

  Kjo është familja më e madhe e aromave dhe përmban një rreth të gjerë, nga shënimet e veçanta si trëndafili, livando, zambaku, vjolla, jasemini, deri tek buqetat komplekse të luleve. Nëse jeni tradicionalë që dëshiron të mbahet me aromat që janë të njohura për ju…

  Orientale

  Shënime të pasururara ekzotike pikante, të tilla si qelibar, kanellë, vanilje, kardamom dhe karafil. Nëse preferoni aroma të forta me ëmbëlsi komfortuese….

  Me pemë

  Shënime aromatike druri duke përfshirë sandali, dru kedri dhe lisi. Nëse dëshironi aroma edhe më të fort, me fuqi qëndrimi më të gjatë…/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...