-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Si mund ta pastroni lëkurën tuaj nga grimi?

  KOSOVARJA:

  Rutina e përditshme ka një ndikim të rëndësishëm në lëkurën tuaj. Mes orarit të ngarkuar të punës dhe stresit, është e natyrshme të bëni disa pushime. Por, një orar i ndërprerë i gjumit, netët e vona dhe konsumimi i alkoolit mund të jenë receta përfundimtare për lëkurë të lodhur dhe të thatë.

  Dimri, duke qenë stina e dasmave dhe festave, është veçanërisht i vështirë për shkak të shqetësimeve të thatësisë, dehidrimit, ekspozimit të tepërt në diell.

  Andaj dermatologia indiane, Geetika Mittal Gupta, ka ndarë disa këshilla të dobishme për të rinovuar lëkurën tuaj pas një nate jashtë.

  Përdorni një eksfoliues fizik

  Eksfolimi aktual në baza të rregullta është një nga mënyrat më të thjeshta për të arritur një lëkurë më të shndritshme, ndihmon në pastrimin e qelizave të vdekura të lëkurës, zvogëlimin e efekteve të ekspozimit në diell dhe zbulimin e një çehre më të shndritshme. Eksfolimi fizik shpesh përfshin pastrimin e lëkurës së vdekur dhe mbeturinave me kokrra të imta, një furçë ose një pastrim për të ndihmuar në përshpejtimin e qarkullimit të qelizave dhe për ta lënë lëkurën tuaj të shkëlqejë, të freskët dhe të pastër.

  Pastrimi i dyfishtë

  Shpëlarësit shpesh bëjnë një punë të mirë rregullisht, por një rutinë pastrimi pas natës duhet patjetër të përfshijë një pastrim të dyfishtë. Pastrimi i dyfishtë është procesi i përdorimit të dy llojeve të ndryshme të pastruesve për të larë dhe pastruar tërësisht lëkurën tuaj nga grimi, djersa dhe njollat. Së pari, përdorni një pastrues me bazë vaji për të shkrirë butësisht grimin dhe vajrat. Së dyti, përdorni një pastrues me bazë uji për të hequr mbeturinat me bazë uji si djersa dhe papastërtitë. Një pastrim i dyfishtë mund të ringjallë ndjeshëm strukturën e lëkurës.

  Pini ujë

  Pirja e shumë ujit do t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar nën sipërfaqen e lëkurës tuaj. Uji mund të bëjë gjëra të jashtëzakonshme për lëkurën tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm, nga ruajtja e elasticitetit të lëkurës deri te minimizimi i shfaqjes së rrudhave dhe linjave të imta.

  Hidratoni lëkurën tuaj

  Mbajtja e fytyrës tuaj të hidratuar ndihmon që lëkura të mos acarohet. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e tharjes, si dhe rimbush vajrat natyrale të lëkurës. Lëkura e hidratuar duket e lëmuar, elastike dhe me një shkëlqim të shëndetshëm. Është e rëndësishme që të kuptoni lëkurën tuaj dhe si të zgjidhni një hidratues që përmban komponentë që i pëlqejnë lëkurës suaj.

  Përdorni serum me vitaminë C

  Vitamina C është një përbërës jetik që mbron dhe promovon shëndetin e lëkurës suaj duke parandaluar dëmtimin e radikaleve të lira, duke siguruar hidratim të lëkurës, mbrojtje nga ekspozimi i diellit dhe duke reduktuar inflamacionin. Gjithashtu ndihmon ndjeshëm rritjen dhe riparimin e indeve në trup.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...