-2.4 C
Pristina
-3.6 C
Zurich
More

  5 këshilla për të shmangur lëkurën e thatë gjatë dimrit

  KOSOVARJA:

  Lënia e lëkurës të thatë dhe pa mbikëqyrje për një kohë të gjatë mund të përkeqësojë gjendjen dhe të shkaktojë skuqje dhe çarje. Sipas ekspertëve, lëkura e thatë mund të çojë edhe në inflamacion dhe aktivizim të sëmundjeve të ndryshme. Më poshtë ju sjellim pesë këshilla që do të ndihmonin të ruani shkëlqimin e lëkurës edhe në dimër.Krem hidratues

  Mënyra më konvencionale për të hequr qafe thatësinë është duke përdorur krem ​​hidratues pasi është gjithashtu i përshtatshëm dhe efektiv. Hidratuesi në një farë mënyre ringjall lëkurën dhe e mbron atë nga dëmtimet e mëtejshme të shkaktuara nga thatësia. Zgjedhja e hidratuesit të duhur është gjithashtu e rëndësishme dhe ndërsa hidratuesit me bazë kimike mund të kenë disa efekte anësore, hidratuesit natyralë si vaji i kokosit dhe lulediellit funksionojnë më së miri për lëkurën.Koha e aplikimit të hidratuesit

  Ekspertët sugjerojnë se koha e duhur për të hidratuar lëkurën është pas dushit pasi poret e lëkurës janë të hapura në atë kohë duke lejuar një ushqyerje më të mirë. Aplikimi i butë i një vaji ose locioni hidratues para gjumit do të sigurojë gjithashtu që të zgjoheni me lëkurë më të lëmuar në mëngjes.Lagështues

  Lëkura thahet pasi mjedisit i mungon edhe lagështia në dimër. Kështu, përdorimi i një lagështues të thjeshtë për dhomën ose mjedisin tuaj, që mund të plotësojë nivelet e lagështisë së lëkurës. Dikush mund të zgjedhë një lagështues të vogël i cili mund të mbahet në në një cep të dhomës tuaj, pasi ndihmon në ruajtjen e niveleve të duhura të lagështisë në ajër, shkruan News18.Dietat

  Nuk mjafton vetëm të ushqesh lëkurën nga jashtë, duhet të konsumosh ushqimet e duhura për ta mbajtur lëkurën të ushqyer edhe nga brenda. Ushqimet që përmbajnë yndyrna të shëndetshme si arrat, frutat e thata dhe disa fara janë të pasura me lëndë ushqyese që ndihmojnë lëkurën të luftojë motin e ftohtë. Përveç kësaj, mund të shkoni edhe tek vezët dhe peshku, të cilët janë burime të mira të proteinave dhe yndyrave.Dushi i nxehtë

  Një dush i nxehtë nuk ju ndihmon shumë kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës tuaj. Uji me temperaturë tepër të lartë largon vajrat natyrale të lëkurës suaj, duke e bërë atë të duket më e thatë dhe e lëmuar. Provoni të ulni pak temperaturën dhe të përdorni ujë të vakët.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...