-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  Si e dëmtojnë shëndetin takat dhe atletet

  spot_imgspot_img

  Moda shpesh na dikton çfarë këpucësh të veshim, pa ne e ndjerë për shëndet. Ortopedet, ndërkaq, theksojnë që për femra bartja e takave është shumë e rëndë, ndërsa moda tek fëmijët dhe të rinjtë të bartin atlete nga mëngjesi në darkë është –katastofale.

  Është shumë rast i shpeshtë që moda të na diktojë çfarë këpucësh të bartim. Kështu për shembull femrat bartin taka të larta, e kjo është e dëmshme për kërce te nyejve dhe për gjunjë- paralajmërojnë ortopedët.

  Bartja e shpeshtë e takave ndikon në ligamentet e këmbës dhe për këtë tek femrat që i bartin shpesh taket,  paraqiten ‘grushte hekuri’ dhe nganjëherë grushtet e hekurit duhet në mënyrë operative të largohen.

  Mënyra e tjetër e modës gjithashtu është e rëndë për shëndet dhe këmbë. Kjo është bartja e patikave, nga mëngjesi në darkë, metodë kjo që e praktikojnë vajzat dhe djemtë e rinj sot.

  Dihet për çfarë janë atletet, për trening dhe asgjë tjetër. Këto shpesh janë të bëra nga materiali sintetikë, përkatësisht nga materiali jo i shëndetshëm i cili bën që këmba të djersijë, që më vonë ju sjell tek sëmundjet kërpudhore.

  Njëlloj, duhet t’i shmangemi edhe bartjes së kllompeve të drurit, sepse janë jo stabile. Shumë shpesh vjen tek lëndimi, zgjatja e nyejve dhe lëndime tjera për shkak të këtyre këpucëve jo stabile.

  Më së miri është, rekomandojnë ortopedët, që të bartim këpucë të bëra nga materialet natyrale, siç është lëkura. Dhe kjo verës të hapura, kurse dimrit, normalisht, këpucë të mbyllura. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...