-5 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Shtatë dobitë nga seksi

  spot_imgspot_img

  Shkencëtarët në mbarë botën kanë arritur në përfundim se seksi i rregullt është shumë i shëndetshëm dhe i kanë cekur shtatë arsyet si më poshtë, për ta dëshmuar këtë.

  1. Do të dukeni më i ri
  Janë anketuar 3.500 persona të moshës 18-102 vjet nga Spitali Royal i Edinburgut në Skoci dhe është konstatuar se seksi zvogëlon stresin, njerëzit janë më të lumtur dhe gjumi i tyre është freskues.

  2. E ndihmon organizmin që të lufton kundër sëmundjeve
  Marrëdhëniet seskuale të rregullta, një deri në dy herë në javë, e rritin për 30% imunoglobuulinën A, e cila nxit sistemin imunitar. Shkencëtarët gjithashtu kanë konstatuar se jeta seksuale e rregullt zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe gjakëderdhjes në tru. Ka ndikim të madh mbi simptomat e ftohjes dhe gripit.

  3. Shpejtë i djeg kaloritë
  Besohet se gjatë marrëdhënieve seksuale djegen 96 kalori për 20 minuta për ata që peshojnë rreth 70 kilogram.

  4. Zvogëlon dhimbjet
  Studimet shkencore kanë treguar se stimulimi i vaginës rrit tolerancën ndaj dhimbjes, kurse stimulimi i klitorisit ka efekt analgjetik. Ky stimulim zvogëlon dhimbje menstruale, dhimbje artriti, migrenë dhe llojet e tjera të dhimbjes.

  5. Lehtëson frymëmarrjen
  Besohet se seksi ka efekt antihistamine dhe ndihmon në luftimin e alergjisë dhe simptomave të astmës bronkiale.

  6. E zgjat jetën në qoftë se është mjaft i shpeshtë
  Shkencëtarët në Uells e kanë shqyrtuar shkallën e vdekshmërisë në lidhje me frekuencën e marrëdhënieve seksuale. Ata gjetën se rreziku i vdekjes është më shumë se 50% më i vogël tek njerëzit që bëjnë seks dy ose më shumë herë në javë, krahasuar me meshkujt që kanë më pak se një herë në muaj. Janë marrë parasysh vitet e të anketuarve, statusi social dhe nëse ata ishin duhanpirës, dhe përfundimi ishte se seksi më i shpeshtë ka një efekt pozitiv në gjatësinë e jetës.
   
  7. Emocionalisht jeni më të kënaqur dhe ndjeheni më mirë
  Një studim amerikan ka anketuar 1800 njerëz dhe kanë gjetur se pas orgazmës vjen deri tek ngritja e oksidocinës dhe endorfinës, substancave që kanë një efekt qetësues, që edhe shpjegon se pse është e lehtë të zhytet në gjumë, pas një marrëdhënie të suksesshme seksuale. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...