14.1 C
Priština
More

  Sekretin e jetëgjatësisë e keni në shtratin tuaj

  spot_imgspot_img

  Me një sekret të vlefshëm të jetëgjatësisë dhe mbrojtjes së fortë të sistemit imunitar, theksohet një jetë e shëndetshme seksuale, e cila karakterizohet nga marrëdhënie seksuale të kënaqshme, por edhe të shpeshta.

  Marrëdhëniet e shpeshta seksuale (1-2 herë në javë) duket se rrisin nivelet e imunoglobulinës A, e cila është e përfshirë në forcimin e mbrojtjes së trupit tonë, sipas një studimi të psikologëve nga Universiteti Wilkes.

  “Imunoglobulina A është linja e parë e mbrojtjes së trupit kundër viruseve”, tha psikologu kryesor Dr. Karl Çarnetski.

  Studimi u krye me 111 studentë në Universitetin Wilkes dhe zbuloi se ata që bënin seks 1-2 herë në javë kishin gjithashtu 30% nivele më të larta të imunoglobulinës A në gjakun e tyre.

  Duhet theksuar se në lojën e mbrojtjes së fortë nuk përfshihen vetëm lidhja e dashurisë, por edhe puthjet. Sipas ekspertëve, puthjet bëhen mbrojtëse të mbrojtjes përmes shkëmbimit të mikroorganizmave me pështymën, e cila është e vlefshme për trupin.

  Përveç kësaj, seksi (i sigurt) kur bëhet shpesh jep mirëqenie fizike dhe mendore, që është një faktor i rëndësishëm në forcimin e mbrojtjes.

  Burrat dhe gratë me frekuencën më të madhe të orgazmave vlerësohet se mund të “fitojnë” edhe 3-8 vjet jetë, ndërkohë që studimet tregojnë se rreziku i vdekshmërisë është deri në 50% më i ulët tek ata që kanë frekuencë të shtuar të kënaqësisë seksuale, krahasuar me ata që kanë më pak orgazma.

  Përveç kësaj, një studim suedez zbuloi se një rritje e shpeshtësisë së marrëdhënieve seksuale (3 herë në javë) lidhej me një jetëgjatësi më të lartë të mbijetesës krahasuar me ata që kishin më pak kontakt (p.sh., 2 herë në javë).

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...