Role të prera me djath

Perbersit:

 • 500-600 gr pete per pite te gatshme
 • 500 gr djath qe thermohet leht
 • 1 shmant(ajke e tharte,pavllake)
 • 1 veze
 • Pak krip
 • 50 ml uje me gaz
 • 50 ml vaj

Udhezimet:

 1. Se pari ndahen petet ne 4 vende nga 3-4 pete ,varesisht sa jan te trasha petet.
 2. Perziejme djathin e thermuar me ajken e tharte9/ndajme nje luge nga ajak e thartye per lyerje persiper).
 3. Perziejme vajin dhe ujine e gazuar.
 4. Marim nje nga petet, lyejme me brushe kuzhine me perzierjen e ujit dhe vajit.
 5. Keshtu lyejme edhe peten e dyte dhe te trne duke i vendosur njera mbi tjetren.
 6. Mbi petene 3 qesim ¼ 4 mases se djathit te thermuar me ajken e tharte.
 7. Shperndajme masen e djathit ne krejt peten dhe mbeshjellim ne forme roleje.
 8. Keshtu veprojme edhe me petet tjera duke i lyer nga tri pete dhe me pas duke i mbuluar me djathin dhe duke bere ne forme roleje.
 9. Rolete e till ate pergaditura i veme ne ngrirje te thelle-friz,per nje ore.
 10. Me pas nxjerrim rolete dhe i presim ne forma cilindrike me trashesi 1.5-2 cm dhe i radhisism ne tepsine e lyer me pare me vaj.
 11. Te gjithe rrathet i lyejme persiper me perziejene e vezes me nje luge ajke  te tharte.
 12. Piqet ne 200 grade per 25 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt.
Burim: kuzhinashqiptare
kosovarja.ch