14.1 C
Priština
More

  Rënia e flokëve tregon këto sëmundje të mundshme

  spot_imgspot_img

  Disa hulumtime sugjerojnë se gjendja e flokëve reflekton ndjeshëm shëndetin.

  Është treguar se njerëzit që janë thinjur herët kanë një prirje për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

  Mbipesha, e cila konsiderohet si një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës, nuk shoqërohet aq shumë me dëmtime të mëtejshme të sistemit kardiovaskular, sesa rënia e hershme e flokëve dhe shfaqja e thinjave të flokëve.

  Përveç kësaj, rënia drastike e flokëve mund të shoqërohet me mungesë hekuri, dëmtim të gjëndrës tiroide, hipovitaminozë, proceset autoimune dhe marrja e ndonjë ilaçi.

  Kur bëhet fjalë për rënien e flokëve, thuhet se ajo në vetvete tregon se ekziston një çekuilibër i hormoneve në trup.

  Nëse humbja e flokëve është graduale dhe bëhet më e dukshme me secilin vit që kalon, një person mund të ketë humbje të trashëgueshme të flokëve.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...