Nevoitet:

  • Perime (brokoli, lulelakër, bizele, lakër brukseli, kungull i njomë),
  • 1 qepë,
  • Mish pule ose të mëlçisë,
  • Supë me lëng mishi të pulës,
  • Gjalpë,
  • Pak vaj ulliri.

Përgatitja:

Në pak vaj copëtoni qepën deri sa të zbutet. Shtoni perimet sipas menysë së propozuar dhe përzieni deri sa të bëhet masë e butë. Mishin e pulës apo të mëlçisë skuqni me pak gjalpë apo vaj ulliri rreth 7 minuta. Në një enë vendosni mishin, shtoni perimet të gatuara në avull si dhe mbi to derdhni supën e pulës. Vendosni në furrë në 180 gradë dhe piqeni deri sa mishi dhe perimet të zbuten mirë. Nëse është e nevojshme, në ndërkohë shtoni lëng mishi të supës. Përzieni mishin dhe perimet dhe pasi të ftohet ushqeni fëmijën tuaj./kosovarja.ch/

 

Për ushqime të gatshme të përgaditura si nga dora juaj, kosovarja.ch ju propozon produktet e HIPP, pa aroma shtesë, pa ngjyrosës dhe pa konzervans shtesë, të përgaditur në mënyrë delikate dhe me avull. 

Fotografitë: fondi i fotografive të HIPP