-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Çka thonë duart e ftohta për shëndetin tuaj

  spot_imgspot_img

  Thënia „duar të ftohta, zemra e ngrohtë“ është shumë simpatike, por nuk është ajo se në çka mund të tregojnë duart e ftohta.

  Kur temperatura bie, është normale që duart tuaja të jenë të ftohta, sepse sistemi i qarkullimit punon në atë që të rregullojë nxehtësinë e tërësishme të trupit. Mirëpo, ekzistojnë disa simptome të cilave duhet t’u kushtoni vëmendjen.

  SHENJAT PARALAJMËRUESE

  Këto simptoma janë shenja të paralajmërimit që ekziston problem me nervat dhe qarkullimin dhe do që do të duhet që të vizitoni mjekun?

  1. Këmbë dhe duar gjithnjë të ftohta
  2. Ndryshime në ngjyrën e lëkurës
  3. Mpirje
  4. Therrje
  5. Plagë dhe njolla
  6. Lëkura e shtrënguar

  NË ÇKA TREGOJNË

  Sëmundjet të cilat zakonisht lidhen me duart e ftohta janë: anemia, sëmundja Buerger, diabeti, sëmundja e arterive periferike (PAD), sëmundja Rainaud dhe skleroderma. Këto të gjitha janë çrregullimet të cilat mund të ulin qarkullimin e gjakut në ekstremitete. Mjeku mund që të diagnostifikojë problemin bazë dhe të propozojë trajtim adekuat. Gjithashtu, duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta mund të jenë edhe si reagim në barëra të caktuara, siç janë beta-blokatorët dhe barërat për gjëndrën tiroide dhe migrenë.

  NGRIRJA

  Duart që janë në një gjendje serioze të të ftohtit mund që të sjellin deri te ngrirja. Kur trupi është i ekspozuar temperaturës nën pikën e ngrirjes për një kohë të gjatë, indet e lëkurës mund që të ngrihen dhe të shkaktojnë ngrirje të ekstremiteteve apo pjesëve të tyre. Ngrirjet më së shpeshti paraqiten në duar, shputa, hundë dhe veshë. Mund që të përjetoni mpirje apo therrje, kurse lëkura juaj mund që të duket e bardhë sikur qiri. Në rastet më të rënda, në lërkurë mund që të paraqiten edhe flluska. Nëse mendoni që keni ngrirje, shkoni tek mjeku për ndihmë të shpejtë dhe evaluim të gjendjes. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...