-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  Afati i përdorimit dhe ruajtja e preparateve dhe produkteve të kozmetikës

  spot_imgspot_img

  Të gjitha jemi të vetëdijshme se është e dëmshme të përdorim preparate të kozmetikës, të cilëve u ka skaduar afati i përdorimit; në rastet më të buta mund të vijë deri tek irritimet e lëkurës, por nuk duhet t’i harrojmë dhe alergjitë serioze apo infeksionet.

  Afati i përdorimit dallon varësisht nga lloji i produktit kozmetik, përmbajtja, prodhuesi, kështu që është shumë më rendësi që afatin ta kontrolloni në ambalazh para blerjes. Ju paraqesim një listë të përgjithshme në lidhje me kohëzgjatjen e produkteve kozmetike.

  • Kremrat për fytyre, produktet për pastrim të fytyrës/grimit – 6 muaj 
  • Toniku për fytyrë – 6 muaj 
  • Pudra e lëngshme – 3 deri 6 muaj , krem pudra 4-6 muaj 
  • Korrektori – 6 deri 8 muaj 
  • Pudrat – 12 muaj 
  • Llaku për thonj –edhepse zakonisht kanë afat 12 muaj, nëse pas tundjes lëngu duket normal dhe përbërësit nuk ndahen, mund të përdoret edhe më gjatë.
  • Buzëkuqi –zakonisht 12 muaj, ndonjëherë dhe më gjatë. 
  • Shkëlqimi për buze – zakonisht 12 muaj, por nëse ndryshojnë aromën dhe teksturën nuk duhet t’i përdorni 
  • Maskara –Zakonisht zgjat rreth 3 muaj, ndonjëherë edhe më shpesh. Kur thahet, duhet të ndalojmë me përdorimin e së njejtës. 
  • Kremërat për rrezitje –zakonisht kanë afat 12 muaj, por gjithmonë shikoni afatin e përdorimit në ambalazh.
  • Brushat dhe pajisjet –- nuk kanë afat të caktuar të përdorimit. Nëse janë kualitative dhe mirëmbahen me rregull, do të zgjasin shumë vite. 

  Disa këshilla ne lidhje me ruajtjen dhe mirëmbajtjen e produkteve kozmetike :

  • Rruani produktet në sirtar, aty ky drita apo dielli nuk i prek 
  • Lani duart para përdorimit të çdo produkti të kozmetikës/make-up 
  • Mbylleni mire kapakun pas çdo përdorimi 
  • Kini parasysh se temperaturat e larta dhe lagështia e ajrit mund të ndikojnë keq në produktet kozmetike 
  • Shkruani në produkt datën kur e keni blerë/keni filluar ta përdorni 
  • Respektoni në mënyre strikte afatin e përdorimit të produkteve për rrezitje, produkteve kundër akneve, dhe atyre të cilat jepen me recetë 
  • Mos i ndani produktet kozmetike me të tjerët 
  • Mos shtoni ujë për ta holluar produktin 
  • Gjuani produktin nëse ka ndryshuar ngjyrën, teksturën, nëse përbërësit ndahen apo bëhen të ngurtë, nëse ndryshon aromën. /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...