Përbërësit

1 pako këpurdha të freskëta, të grira

1 qepë e vogël, e grirë

2 thelpinj hudhëra, të grira

3 lugë oriz, i zier

2 lugë gjelle majdanoz, të grirë

1 vezë

Kripë, piper të zi dhe të kuq, turmerik

3 lugë miell tërshëre

 

Përgatitja:

Bëni bashkë të gjithë përbërësit, përzijini mirë me duar duke i dhënë forma sipas dëshirës.

Më pas kalojini nëpër miell tërshëre.

Fërgojini në vajin e ngrohur paraprakisht. Kur të skuqen i largoni dhe i servoni.

Mund t’i shoqëroni me sos, sipas dëshirës.