24.1 C
Priština
23.9 C
Zürich
More

  Pulë me xhenxhefil dhe limon

  spot_imgspot_img
  • 4 kofsha,
  • Një rrënjë e vogël xhenxhefil,
  • Një kokërr qepë të kuqe,
  • Fletë dafine,
  • Çili (spec djegës),
  • Pak gjalpë,
  • Përzierje të erëzave të thata,
  • 1 dl rum,
  • ½ dl ujë,
  • trumzë.

  Përgatitja:

  Kofshat i kriposni, shtoni trumzë, çili dhe renditni në enë në të cilën do ti pjekni. Gjalpin prejeni në copëza dhe renditeni rreth mishit, pastaj qepën preni në katrorë, xhenxhefilin në rrathë, kurse fletën e dafinës imtësojeni dhe të gjitha shtoni në enën me mish. Shtoni rum dhe ujin. Mbulojeni dhe pjekeni ngadalë. Kohë pas kohe lageni me lëngun në të cilin pjeket. Kur mishi është i gatshëm, hiqni kapakun dhe pjekeni edhe 10-15 minuta deri sa të merr ngjyrë të artë.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...