-1.3 C
Priština
-2.6 C
Zürich
More

  Pse është e rëndësishme që të bëhet ultratingulli i ijeve të foshnjes?

  spot_imgspot_img

  Ultratingulli i ijeve apo vitheve të foshnjes duhet të bëhet sa më shpejt që është e mundur, pasi është e vetmja mënyrë për të diagnostifikuar çrregullimet në zhvillimin e ijeve qysh në lindje, dhe aspekti i trajtimit është koha më e mirë. Kjo periudhë quhet periudha e “reducibility absolute”.

  Me avancimin e rritjes së foshnjes, mundësitë e shërimit pa komplikime janë të vogla. Është e mundur edhe diagnoza prenatale me ultratinguj e çrregullimeve zhvillimore të ijeve, të cilën nuk e bëjmë sepse nuk ka implikime terapeutike.

  Që nga muaji i tretë, ekspertët sugjerojnë dy kontrolle sistematike të ultratingullit të ijeve – në muajin e parë dhe të katërt, që është optimale, por ky propzim nuk u pranua për arsye ekonomike. Prandaj, me ligj është e paraparë që ultratingulli i ijeve tek foshnjat të bëhet deri në muajin e tretë të jetës.

  Pediatrët neonatologë, sugjerojnë që mënjëherë pas lindjes fëmija të mbrohet de të ketë kujdesin pediatrik dhe rishikimin sistematik të ijeve, dhe ky proces të kryhet sa më shpejtë të jetë e mundur, në tre muajt e parë të jetës, që në rast se identifikohet ndonjë gjetje patologjike, ti drejtohen sa më shpejtë ortopedit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...