10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Profiterola

  spot_imgspot_img

  Profiterola ose çoko smoki torte. Një tortë unike nga çokollata, një befasi e vërtet dimrore

  • Koha e përgatitjes: 40 minuta
  • Për 10 persona

  Përbërësit:

  Kore:
  10 vezë,
  150gr arra të bluara,
  200gr sheqer,
  3 rradhë çokollatë për zierje.

  Kremi:
  250gr sheqer,
  4 rradhë çokollatë për zierje,
  200gr gjalpë.

  Dekorimi:
  150gr çoko smoki

  Procesi i përgatitjes:

  Përzieni mirë 10 të kuqë të vesë me sheqer, shtoni arrat e bluara, çokollatën e grimcuar, sipas dëshirës mund të shtoni dhe një ose dy lugë gjelle mjaltë. Në fund përzieni ngadal 10 të bardhët e vezëve të cilët i kemi tundur më parë. Kallëpin e lyeni mirë me gjalpë, spërkateni me miell dhe piqeni. Pasi që të piqet, tortën lëreni të ftohët, pastaj priteni në gjysmë diagonale në mënyrë që të formoni 2 kore.
  Kremin nga 5 vezë dhe 200 gramë sheqer duhet të ziejmë ne avull, duke e perzier pa ndërprerë. Këto kur fillojn të trashen, shtoni çokollatën e grimcuar dhe sheqerin vanile. Të gjitha perzihen mirë deri sa të shkrihet çokollata dhe largojini nga zjarri. Pasi që të ftohtet kremi, e shtoni gjalpën e zbutur. Me këtë kremë lyjeni tortën në të gjitha anët. Tortën dekorojeni me çoko smoki mbi të gjithë sipërfaqen e jashtme, por mund të dekoroni edhe sipas dëshirës.

  Foto: www.costco.co.uk

  Artikulli paraprakKoh kokosi
  Artikulli tjetërSupë domate

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...