5.2 C
Priština
More

  Koh kokosi

  spot_imgspot_img

  Ëmbëlsirë e shpejtë

  • Koha përgatitjes: 120 minuta
  • Për 6 persona

  Përbërësit:

  Për kore:
  5 vezë,
  1 filxhan (të çajit) sheqer,
  1 filxhan (të çajit) miell,
  1 pluhur për pjekje,
  1 filxhan (të çajit) kokos,
  1 filxhan (të çajit) vaj.

  Sirup:

  2.5 filxhana (të çajit) sheqer,
  3 filxhana (të çajit) ujë,
  1-2 sheqer vanil,
  lëng limoni.

  Procesi i përgatitjes

  Vendosini në një enë vezët dhe sheqerin dhe tundini.

  Shtoni miellin, pluhurin për pjekje, kokosin dhe vajin. Përbërjen e hidhni në tavë të lyer dhe piqeni në 180 gradë. Me rrëmojcë mund të provoni kur është e pjekur.

  Në tengjere përgatiteni shurupin prej 2.5 gota (të çajit) sheqer, 3 gota ujë dhe 1-2 sheqer vanile. Shtoni pak lëng limoni në mënyrë që të mos kristalizohet shurupi. Shurupi duhet të jetë i hollë.

  Shurupin e nxehtë e hidhni mbi ëmbëlsiren e ftohtë.

  Priteni ëmbëlsirën në kube dhe në ditët e verës e shërbeni me një top akullore.

  … ju bëftë mire.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...