-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Produktet ushqimore që duhet të përdorim për eliminimin e rrudhave

  spot_imgspot_img

  Rrudhat janë një nga armiqtë e grave. Sigurisht që është më mirë të tregohet kujdes për të shmangur shfaqjen e rrudhave të para.

  Ja disa produkte ushqimore ndihmojnë për të luftuar rrudhat në mënyrë të natyrshme.

  Beni vete nje masazh antirrudhë
  Merrni pak pambuk, vendosni ne te pastruesin tuaj të fytyrës dhe masazhoni disa minuta fytyrën tuaj. Masazhin perqendojeni në zonat kritike për rrudhat si: rreth syve, ballit dhe qafës.

  Vaj ulliri
  Tashmë njihen karakteristikat e vajit të ullirit për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë e butë dhe e mbrojtur. Masazhoni lehtësisht disa pika nga vaji në fytyrë.

  Lëng limoni
  Me nje gjysmë kokrre limoni, masazhoni pjesë mbi rrudhat e fytyrës. Aciditeti i lëngut të limonit e bën lëkurën më të lëmuar dhe zvogëlon shfaqjen e rrudhave. Nëse e aplikoni të freskët, limoni ndihmon edhe për zbardhjen e njollave të lëkurës.

  Veza
  Masazhojeni te bardhen e vezes, pasi e keni rrahur mire ne nje ene mbi lëkurën tuaj dhe lëreni të paktën 15 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët. E bardha e vezës përmban vitamina E dhe B, dhe eshte efikase për mbrojtjen nga rrezet ultraviolet.

  Perdorni sa me shume fruta dhe perime
  Frutat e freskëta dhe perimet, ato me vitaminë A dhe D, ju ndihmojnë për të mbajtur fytyrën të freskët.
  Kur kemi mungesa te vitaminës A, në fakt, kemi tharjes të epidermës, të formimit të rrudhave.
  Vitamina A stimulon prodhimin e kolagjenit, rigjenerimt te qelizave, i jep ndricim fytyrës si dhe heq njollat të shkaktuaranga dielli ose nga mosha.

  Anila Mirdita, Natural Health Consultant – BioNatural Shop

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...