Rrudhat janë një nga armiqtë e grave. Sigurisht që është më mirë të tregohet kujdes për të shmangur shfaqjen e rrudhave të para.

Ja disa produkte ushqimore ndihmojnë për të luftuar rrudhat në mënyrë të natyrshme.

Beni vete nje masazh antirrudhë
Merrni pak pambuk, vendosni ne te pastruesin tuaj të fytyrës dhe masazhoni disa minuta fytyrën tuaj. Masazhin perqendojeni në zonat kritike për rrudhat si: rreth syve, ballit dhe qafës.

Vaj ulliri
Tashmë njihen karakteristikat e vajit të ullirit për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë e butë dhe e mbrojtur. Masazhoni lehtësisht disa pika nga vaji në fytyrë.

Lëng limoni
Me nje gjysmë kokrre limoni, masazhoni pjesë mbi rrudhat e fytyrës. Aciditeti i lëngut të limonit e bën lëkurën më të lëmuar dhe zvogëlon shfaqjen e rrudhave. Nëse e aplikoni të freskët, limoni ndihmon edhe për zbardhjen e njollave të lëkurës.

Veza
Masazhojeni te bardhen e vezes, pasi e keni rrahur mire ne nje ene mbi lëkurën tuaj dhe lëreni të paktën 15 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët. E bardha e vezës përmban vitamina E dhe B, dhe eshte efikase për mbrojtjen nga rrezet ultraviolet.

Perdorni sa me shume fruta dhe perime
Frutat e freskëta dhe perimet, ato me vitaminë A dhe D, ju ndihmojnë për të mbajtur fytyrën të freskët.
Kur kemi mungesa te vitaminës A, në fakt, kemi tharjes të epidermës, të formimit të rrudhave.
Vitamina A stimulon prodhimin e kolagjenit, rigjenerimt te qelizave, i jep ndricim fytyrës si dhe heq njollat të shkaktuaranga dielli ose nga mosha.

Anila Mirdita, Natural Health Consultant – BioNatural Shop