19.7 C
Priština
More

  Plombat e zeza janë të rrezikshme për jetën!

  spot_imgspot_img

  Ekspertët paralajmërojnë të gjithë ata të cilët ende kanë plomba të zeza-argjendi, gjegjësisht plomba amalgami, në dhëmbët e tyre, që t’i largojnë ato sa më shpejtë, sepse në atë mënyrë do të parandalohej paraqitja e shumë sëmundjeve të rrezikshme

  Hiqni plombat vdekjeprurëse nga dhëmbët dhe do të shëroheni ng shumë sëmundje! Materiali më i njohur stomatologjik i prodhimit të lirë, e ashtuquajtura „plombe argjendtë“, e cila edhe më tej përdoret në stomatologji, është vdekjeprurëse dhe shumë e rrezikshme, sepse përmban në vete zhivë.

  Bëhet fjalë për mbushjen amalgame e cila në vete përmban deri në 54 përqind zhivë. Disa njerëz mbajnë kësi lloj plombe në gojët e tyre edhe më gjatë se 10 vite. Mirëpo, stomatologët nga Organizata botërore e Shëndetësitë i mohojnë akuzat e ekspertëve të cilët paralajmërojnë në rrezikun e plombës vdekjeprurëse.

  Mjeku Hal Hagins, stomatologu më i njohur i cili i pari filloi me zbulimi e së vërtetës për plombat vdekjeprurëse, dhe që pët këtë hyri në konflikt me gjithë profesionin e tij, mendon që edhe sasia më e vogël e zhivës në trupin e njeriut është shumë e rrezikshme. Ai mori si shembull qelizën vezë njerëzore, e cila nëse për një çasst nëse bie në kontakt me zhivën, jo rrallë humb aftësinë që të lidhet me murin e mitrës, edhe atëherë kur fekondimi ka qenë i suksesshëm.

  Hagins paralajmëron që zhiva në gojët tona lëshon avujt e saj 24 orë në ditë, dhe për atë mund që të shkaktojë sëmundje të shumta të rrezikshme për jetë. Shkaktari më i shpeshtë i lodhjes kronike, është pikërisht zhiva, e cila gjendet në gojën e njerëzve dhe ndikon në mënyrë konstante, deri atëherë kur të largohet. Hagins ia kushtoi jetën dhe karrierën e tij ofrimit të ndihmës pa pagesë për njerëzit të cilët janë të helmuar me zhivë nëpërmes plombës së argjendtë.

  – Hiqni plombat e argjendta dhe do të shëroheni nga shumë sëmundje – rekomandon Hagins.

  Plombt e argjendta kanë filluar që të përdoren qysh në vitin 1800 në Francë. Janë përhapur në tërë botën dhe stomatologët i përdorin edhe sot. Prodhimi i tyre është i lirë dhe shpaguhet. Më së shpeshti u vendoset njerëzve të cilët e marrin kujdesin stomatologjik nëpërmes sigurimit social.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...