-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  PIKËLLUESE: Fëmijët e sotëm gjithnjë e më pak lexojnë autorët klasikë

  spot_imgspot_img

  Të miturit gjithnjë e më rrallë lexojnë libra dhe stripe. Kjo shkon deri në atë masë saqë edhe hitet e mëdha siç janë Hari Poter dhe Asteriksi nuk janë më në listën e librave të lexuar.

  Hulumtimet e bëra në bazë të të dhënave për librat e huazuara nëpër bibliotekat e Britanisë në tre decenjet e shkuara zbulojnë faktin se romanet për fëmijë që një kohë ishin më të popullarizuarat, sot kanë ngaleur të harruara nëpër raftet e bibliotekave.

  Librat për magjistarin e vogël Hari Poter nga J.K.Rouling (Joanne K. Rowling), stripet për Asteriksin nga dyshja franceze Rene Gosinj dhe Alber Iderzo, bile-bile edhe librat klasikë nga Roald Dahl, edhe pse kanë lënë gjurmë në gjeneratat e lexuesve te rinjë, tani gjithnjë e më pak lexohen.

  Në anketë janë krahasuar të dhënat për 10 librat dhe 10 autorët më intrigues për fëmijë në tridhjetë vitet e fundit. Nga kjo anketë del se librat dhe autorët e përmendur të cilët para disa viteve kanë dominuar në listat e bibliotekave, ngadal po bien në harresë. Romanet e Dalhosë tanimë nuk janë në mesin e dhjetë librave më inrigues, edhepse ai ende qënrdon në listën e autorëve më të popullarizuar duke u ranguar në vendin e nëntë.

  J.K.Rouling, e cila pjesën e parë nga gjashtë pjesët e “Hari Poter” e publikoi më vitin 1997, asnjëherë nuk është futur në listën e autourëve më intrigiues, edhepse veprat e saja disa vite me radhe janë ranguar ndër pesë të parat në listën e veprave më intriguese. Mirëpo, vitin e kaluar, asnjë roman për magjistarin e vogël Hari Poter nuk ka arritur të jetë në atë rang-listë, ndërsa fat të ngjajshëm ka përjetuar edhe perosnazhi i vogël sypatrembur Gal dhe shoqëria e tij e hareshme.

  Në një masë shumë të vogël këto romane janë zavendësuar nga romane dhe autorë të tjerë siç janë Zheklin Vilson (Tregime për Trejsi Bikerin), Dejzi Medouz (Seria e veprvave për shtojzovallet) dhe Stefani Majer (Muzgu). Hulumtimi ka treguar edhe faktin se disa libra, siç janë “Atje ku janë gjërat e egra” nga Mauris Sendak, pas një harrese të gjatë janë bërë shumë të kërkuara nëpër biblioteka. /gruaja-sod.com/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...