29 C
Priština
More

  Përgjigjet në pyetje të pazakonta për vaginën

  spot_imgspot_img

  Nga kruerja e cila është shenjë për panik, deri tek kënaqësia që shfaqet në dhimbje…

  Gjinekologu dr Peni Adams përgjigjet në katër pyetje të shpeshta që do të ju ndihmojnë të dekodoni simptomat tuaja.

  Nganjëherë më kruhet ‚poshtë‘ dhe duhet ta kruaj. A është normale?
  Kruarja në vaginë nuk është normale. Shkak i kësaj mund të jetë sekrecioni më i shumtë, infeksioni apo dermatitis. Gjithashtu, ndoshta brekët tuaja nga sintetika mund të jenë shkak i kësaj. Dr Adams rekomandon të brendshme pambuku dhe vizitë të domosdoshme tek gjinekologu, nëse krurja nuk ju ndalet për dy tre ditë.

  Që kur kam filluar të kem seks me të dashurin e ri, buzët vaginale janë të skuqura dhe të ënjtura. A jam ndoshta alergjike në spermën e tij?
  Infeksionet si kandida dhe herpesi mund të shkaktojnë kësi reaksioni, gjithashtu. Nëse gjinekologu juaj diagnostifikon çfarëdo lloj infeksioni, atëherë është e mundshme që bëhet fjalë për ndonjë reaksion alergjik. Por, nuk do të thotë që pengon sperma e tij, sepse kjo është dukuri shumë e rrallë. Ndoshta ju pengon lloji i prezervativit që e përdorni apo edhe lubrifikanti. Përveç kësaj, vulva mund të ënjtet edhe për shkak të seksit të shpeshtë dhe të egër, ka thënë dr Adams.

  Pas orgazmës klitorisi im është shumë i ndjeshëm dhe dhemb edhe në prekjen më të lehtë. Përse kështu?
  Klitorisi është pjesë e trupit me më së shumti përfundime nervore dhe për këtë është shumë i ndjeshëm. Pas orgazmës ai pak ënjtet (për shkak të prekjeve), dhe kjo e bën shumë të ndjeshëm- për këtë arsye stimulimi direkt shkakton dhimbje. Sa të zvogëlohet mbledhja e gjakut, dhimbja do të zhduket.

  Përse disa femra në mënyrë kirurgjike e kthejnë himenin? A ka kjo ndonjë lidhje me kënaqësi në seks?
  Nëse himeni pëlcitet qoftë me anë të seksit, ushtrimeve apo përdorimit të tamponave, pjesët e membranës mundet përsëri të qepen. Në disa kultura nga bashkëshortja pritet të jetë e virgjër para se të martohet, dhe kthimi i himenit në këtë rast është lehtësim psikik për to. As me anë të medicinës e as me anë të kënaqësisë seksuale kjo gjë nuk është e lejueshme. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...