Përbërisit:

1 qepë

1 spec i gjelbër

1 karrotë

7 thelpinj hudhre

2 kg domate

Kungulleshë

Patëlxhan

Kripë dhe piper të zi

Në rast se nuk përdorni qofte të gatshme, ato mund ti gatuani duke përzier këta përbërës:

500 gram mish viçi të bluar

1 qepë të madhe të copëtuar

2 thelpinj hudre të coptuar

½ e gotës thërrmija buke (prezell)

1 vezë

½ e lugës sodë bikarbone

Majdanoz, kripë, piper të zi dhe pak të kuq

Përgatitja:

Fillimisht skuqet qepa, speci dhe karrota. Më pas shtohen edhe hudhërat.

Domatet e qëruara dhe të prera imët shtohen tek perimet tjera dhe zihen për 30 minuta.

Sipas shijës, hidhni edhe sasinë e kripës dhe piperit të zi.

Preni kungulleshën dhe patëlxhanin në formë rrethore.

Më pas në tavë derdhni gjellën e perimeve dhe filloni renditjen e qofteve, kungulleshës dhe patëlxhanit.

Pjekja duhet të bëhet 30 minuta.