19.5 C
Priština
More

  Njihuni me katër shkaqet më të zakonshme të migrenës

  spot_imgspot_img

  Migrena është një shqetësim i zakonshëm shëndetësor i karakterizuar nga dhimbje koke të forta dhe të dhimbshme që mund të zgjasin me ditë.Sipas WebMD, simptomat përfshijnë një dhimbje koke të fortë, të vjella dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe trajtohen me ilaçe kundër të përzierave dhe medikamente abortive ose parandaluese.

  Shkaku kryesor i migrenës mund të mos jetë fare në kokën tuaj, në fakt, mund të shkaktohet nga shumë faktorë të tjerë:

  Ndjeshmëritë ndaj ushqimit

  Migrena zakonisht shkaktohet nga ndjeshmëria ndaj ushqimit, duke përfshirë një neveri ndaj glutenit. Është një lloj proteine ​​që gjendet në grurë, elb, thekër, tërshërë etj., që aktivizohet kur formohet një brumë. Nëse jeni të ndjeshëm ndaj glutenit, ai mund të shkaktojë inflamacion në trup.

  Çekuilibër hormonal

  Shumë gra vuajnë nga migrena para menstruacioneve, të cilat shpesh shkaktohen nga çekuilibri i estrogjenit dhe progesteronit, shumë estrogjen, jo mjaftueshëm progesteron. Për të shmangur migrenën, është e rëndësishme të ruani një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të shmangni pirjen e alkoolit dhe ushqimin e padëshiruar.

  Mungesa e magnezit

  Magnezi njihet zakonisht si një “mineral relaksues” dhe nëse keni mungesë të tij, shpesh mund të keni dhimbje koke dhe migrenë. Merrni citrat ose oksid të magnezit në doza që lehtësojnë simptomat. Futni minerale të reja në dietën tuaj vetëm pasi të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse keni ndonjë sëmundje të veshkave, bëjeni këtë vetëm me mbikëqyrjen e mjekut.

  Probleme me zorrët

  Identifikimi dhe trajtimi i problemeve bakteriale ose majave në zorrë mund të jetë gjithashtu i dobishëm. Zorrët mund të mbahen të shëndetshme, duke i siguruar rregullisht enzima, probiotikë dhe yndyrna omega-3. Të kesh zorrë të shëndetshme do të sigurojë që të kesh tretje më të mirë, oreks dhe një cikël të shëndetshëm gjumi.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...