19.5 C
Priština
19.6 C
Zürich
More

  Çfarë kuptimi kanë ëndrrat seksuale?

  spot_imgspot_img

  Ëndrrat kanë qenë prej kohësh qendra e studimit psikologjik. Ëndrrat mund të jenë qetësuese, ngushëlluese, të frikshme ose konfuze. Ato gjithashtu mund të ndikojnë në gjumin tuaj.

  Ne kalojmë mesatarisht dy orë në natë duke ëndërruar, por shumë rrallë i kujtojmë ëndrrat që kemi. Ndërsa shumica e ëndrrave ndodhin gjatë fazës së gjumit të lëvizjes së shpejtë të syve, ato mund të ndodhin gjatë çdo faze të ciklit të gjumit.

  Ndërsa të rriturit ëndërrojnë mjaft shpesh, jo të gjithë përjetojnë ëndrra seksuale. Hulumtimet shkencore nuk kanë arritur të eksplorojnë ëndrra specifike seksuale, por shumë terapistë dhe psikologë kanë teoritë e tyre rreth kuptimit të ëndrrave seksuale.

  Pse shohim ëndrra seksuale?

  Megjithëse aspektet neurologjike të ëndrrave janë mjaft të hulumtuara, më pak kërkime janë kryer për të eksploruar përmbajtjen dhe kuptimin e llojeve të ndryshme të ëndrrave. Thënë kështu, ka shumë teori rreth rolit që ëndrrat luajnë në psikikën njerëzore. Disa teoricienë besojnë se ëndrrat na lejojnë të luajmë skenarë të mundshëm ose të ndihmojmë trurin tonë të hartojë dhe ruajë kujtimet. Studiues të tjerë sugjerojnë se ëndrrat janë një mënyrë për të përballuar ngjarjet traumatike ose stresuese.

  A janë normale ëndrrat seksuale?

  Ëndrrat seksuale konsiderohen normale. Ato janë gjithashtu mjaft të zakonshme. Më shumë se 70% e njerëzve raportojnë se kanë përjetuar një ëndërr seksi të paktën një herë në jetën e tyre. Edhe nëse përmbajtja e ëndrrës është shqetësuese, për shembull, një ëndërr për të fjetur me shefin tuaj ose duke tradhtuar partnerin tuaj, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se diçka nuk është në rregull. Në fakt, shumica e njerëzve ëndërrojnë ato që i njohin, kështu që është normale të keni ëndrra për njerëzit me të cilët ndërveproni shpesh.

  Çfarë kuptimi kanë ëndrrat seksuale?

  Fatkeqësisht, ka një studim të kufizuar se çfarë kuptimi kanë ëndrrat seksuale. Kuptimi i ëndrrave mund të jetë i vështirë për t’u studiuar, sepse ëndrrat janë subjektive për personin që i përjeton ato, dhe ato nuk janë gjithmonë të lehta për t’u mbajtur mend pas zgjimit, shkruan sleepfoundation.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...