-4.2 C
Priština
0.7 C
Zürich
More

  Në fytyrë ju shkruan se çfarë hani

  spot_imgspot_img

  Nutricionistja e njohur britaneze Tina Richards ka shpjeguar përse shprehitë tona të ushqyerit menjëherë dalin në lëkurën tonë.

  E dijmë që ushqimi është ‘benzinë’ për organizëm, por rrallë jemi të vetëdijshëm se sa janë gjërat ushqimore dhe përbërësit e tyre të padobishëm për dukjen e lëkurës.

  “Si shumica e organeve, edhe lëkura është e ndërtuar nga proteina, yndyra dhe uji. Për këtë është e rëndësishme që rregullisht të konsumojmë gjëra ushqimore të pasura me përbërës që të kompensohet mungesa e tyre në lëkurë”, ka thënë nuticionistja britaneze Tina Richards, eksperte e cila rri prapa shumë fytyrave të bukura hollivudiane.

  Nëse organizmit nuk ia sigurojmë proteinat e kualitetit të lartë dhe yndyrat e pangopura acidike, e para që do të goditet është lëkura. Shpesh harrojmë që ajo është organi jonë më i madh dhe i fundit në të cilin arrijnë substancat ushqyese”, na e kujton Richards.

  “I ushqyeri me përqindje ushqyese së pari do të godas në lëkurë të thatë, që është një lloj shenje e paraqitjes së plakjes së hershme dhe jo drejtësive tjera, si teni i ndezur dhe i zymtë. “

  Karshi ushqimit jo të mirë, kanë rënë edhe shkaktarë tjerë të plakjes së lëkurës, na kujton Tina Richards. “Procesi i ndezjes më së shpeshti është përgjegjës për paraqitjen e rrudhave, akneve, skuqjes së lëkurës, si dhe ënjtjes apo edhe lëkurës së lëshuar”

  A dëshironi me një goditje të zgjidhni dy probleme, ushqimin e mangët dhe procesin e ndezjes, Tina na këshillon që rregullisht të konsumojmë sende ushqimore të pasura me acide të yndyrës të pangopura , omega 3 dhe 6 (peshk), vitamina dhe sende tjera ushqyese (pemë dhe perime)

  “Me teprimin e konsumimit të sheqerit dhe karbohidrateve të rafinuara, sic janë buka, orizi i bardhë, brumërat, ëmbëlsirat, bëhet procesi i ndezjes i cili shkakton lirimin e radikalëve të lirë, që janë arsye e bërjes së ndezjeve tjera”.ka shpjeguar Tina e cila ka thënë që kjo përshpejton plakjen.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...