19.7 C
Priština
More

  E vërteta për vaksinat kundër gripit

  spot_imgspot_img

  Shumica e punëtorëve medicinal me ngulm rekomandojnë dhe theksojnë dobitë shëndetësore të vaksinave, përderisa disa të tjerë kanë mendim krejtësisht të kundërt. Sot do ju shpalosim anën tjetër të medaljes.

  Sipas disa statistikave në Amerikë në vit nga gripi sëmuren 5-20 për qind e banorëve, ndërsa deri në 200 mijë hospitalizohen për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga ky virus, ndrysa në vit vdekjen mund ta gjejnë nga një mijë deri në 50 mijë raste.

  Disa asociacione dhe shoqëri shëndetësore në Amerikë theksojnë që mënyra më e mirë për të mos e fituar gripin është, preventiva, gjegjësisht vaksina. Por, shtrohet pyetja a është mirëqenia e vaksinimit më e madhe se sa rreziku?

  E vërteta për vaksinim është vështirë të gjendet, ajo varet nga bashkëbiseduesi juaj dhe qëndrimi i tij personal.

  Vaksina parandalon gripin në shumë raste

  Gjëja e vetme me të cilën të gjithë pajtohen është që ekziston vaksina kundër gripit dhe në raste të caktuara paraqiten efekte anësore nga lloje të vaksinave.

  Në treg mund të gjenden disa lloje të vaksinave:

  • Vaksina standarde
  • Vaksina e dozës më të madhe e vjetër 65 vjet
  • Vaksina Intradermale për ata që kanë frikë nga gjilpëra
  • Vaksina në formë të sprejit për hundë

  Tre llojet e para të përmendura të vaksinave, në mendime të kundërta në vete përmban virus të gjallë të gripit. Ekspertët thonë që vaksinat fitohet nga proteinat të cilat përbëjnë virusin e gripit derisa në përgjithësi ka më shumë se dyqind, e ajo që merren vetëm dy proteina sipërfaqësore nuk do të thotë që virusi është gjallë. “Me vaksinë nuk e fusni virusin”, kanë theksuar ata.

  Dr. Den Harper, kundërshtari i përbetuar i vaksinave ka thënë që vaksina në prej përmban virusin e gripit dhe kur e merrni vaksinën e gripit bashkë me vezët e proteinës rrezikoni të fitoni avian retrovirus i cili mund të shkaktojë encefalitis apo kallje të membranës së trurit. E duke marrë parasysh që e merrni përmes hundës, shumë afër trurit, monosodium glutamat të cilin e përmban mund të shkaktojë dëmtim të shumtë të neurotransmeterëve të trurit.

  Ai thekson që askush nuk mund të vërtetoj me siguri njëqindpërqind që vaksina është e sigurt, por tregon që një hulumtim i lidhur me 590 aborte spontane tek një milion shtatzëna janë shkaktuar pikërisht nga vaksina e gripit të cilën e kanë pranuar në vitet 2009-2010.

  Sipas statistikave shanset për efekte anësore janë minimale, ndërsa në literaturë të medicinës si mundësi të pasojave të vaksinës kundër gripit janë:

  • Sulme të shkaktuara nga temperatura e lartë
  • Narkolepsia
  • Astma
  • Sindromi Gilian-Bar

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...