-0.9 C
Priština
-0.5 C
Zürich
More

  Ndryshoni derisa mundeni! Shprehitë e këqija të mëngjesit të cilat e rëndojnë shëndetin tuaj

  spot_imgspot_img

  Të rinjtë që nuk hanë mëngjes apo që nuk e hanë si duhet atë, kanë më shumë se 68 për qind mundësi që të vuajnë nga sindromi metabolik kur të rriten, gjë që është emri i përbashkët i dijabetit dhe i shtypjes së lartë të gjakut.

  Konsumimi i mëngjesit të dobët apo moskonsumimi i tij në moshën e adoleshencës mund të ndikojë në shëndet edhe 30 vjet më vonë. Studiuesit suedezë kanë zbuluar se personat që kanë ngrënë mëngjes të dobët gjatë adoleshencës, shfaqin më shumë shenja të sindomit metabolistik pas 27 vjetësh, sesa ata që kanë ngrënë mëngjes rregullisht.

  Sindromi metabolistik është term mjekësor për kombinimin e diabetit dhe tensionit të lartë, të cilët mund të shpiejnë lehtësiht në ndonjë sulm.

  Studentët e Universitetit Umee, në vitin 1981 kanë plotësuar një formular për ngrënien e rregullt të mëngjesit. Pas 27 vitesh po të njëjtët i janë nështruar kontrollit shëndetësor. Studiuesit në mënyrë të vecantë kanë kërkuar simptome metabolistik tek ata.

  Hulumtimet kanë tereguar se ata që s’kanë ngrënë mëngjes, pas 27 vjetësh, vuajnë nga sindrome metabolistike, përkundër atyre që e kanë ngrënë në rregull atë.

  Studiuesit kanë marrë parasysh edhe nivelin e ulët ekonomik e social të adoleshentëve që i kanë zgjedhur për hulumtim.

  Studimet e bëra në Universitetin e Tel Avivit vërtetojnë se marrja e më tepër kalorive në orët e hershme të mëngjesit, e ul rrezikun nga diabet dhe shëndoshja, shumë tepër se marrja e tyre gjatë ditës.

  Mëngjjesi i pasur gjithashtu ndihmon në humbje peshe. Në fund të studimit izraelit del se ata që kanë ngrënë mëngjes të pasur dhe drekë e darkë më të varfër, mesatarisht kanë humbur 8.5 kilogramë, ndërsa ata që kanë pranuar më shumë kalori në fund të ditës kanë humbur vetëm 3.5 kilogramë nga pesha e tyre. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...