6.6 C
Priština
More

  Ndikimi më i madh në arsimimin e fëmijës mund të jetë vet arsimimi i nënës

  spot_imgspot_img

  Është e njohur gjatë kohë se statusi i edukimit të nënës luan një ndikim të konsiderueshëm në jetën akademike të fëmijëve të saj. Por, sipas të dhënave të reja thuhet se edukimi i nënës luan rol edhe në gjeneratën e ardhshme ekonomike, sociale dhe shëndetësore.

  Këtu po ju paraqesim disa nga pabarazitë nga një në tetë fëmijë, në Amerikë të cilët kanë lindur nga nëna pa diplomë të shkollës së lartë, në krahasim me një në tre nënat e të cilëve kishin diplomë kolegji.

  • 84% jetojnë në familje me të ardhura të ulëta, në krahasim me 13%
  • 48% i kanë nënat që nuk janë të punësuar në mënyrë të sigurtë, në krahasim me 11%
  • 16% lexojnë rrjedhshëm në klasën e tetë, në krahasim me 49%
  • 40% nuk kanë diplomuar në kohë, në krahasim me 2%
  • 27% janë obese, në krahasim me 13%.

  Rezultatet e raportit u realizuan në një panel diskutimi të mërkurën për të promovuar të ashtuquajturat politika të dyfishta të gjeneratës që kërkojnë për të edukuar dhe trajnuar prindërit së bashku me fëmijët e tyre.

  Programet sociale kanë tendencë të përqëndrohen tek prindërit ose fëmijët, por jo tek të dy palët, thotë Donald J. Hernandez, sociology në kolegjin Hunter si dhe bashkëautor i raportit.

  Panelistët diskutuan se si familjet e paguara lëshojnë edukimin e fëmijërisë së hershme, programet e shkollave për përmirësim dhe edukim, trajnimin e fuqisë punëtore dhe sisteme tjera suportuese të familjes që mund të punojnë së bashku për të thyer ciklin e gjeneratave apo brezave të varfërisë.

  Gail Mellow, president i LaGuardia Community College në Long Island City, thekson se edukimi i lartë duhet të jetë pjesë e diskutimit. Ajo tha se më shumë se gjysma e studentëve të komunitetit kanë fëmijë dhe 2/3 punojnë me orar të plotë, por sërish nuk mendojmë për kujdesin e fëmijëve si një funksion themelor i kolegjit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...