11.3 C
Priština
More

  5 mënyrat se si ti largoni fëmijët nga teknologjia

  spot_imgspot_img

  Sot, fëmijët shpenzojnë shumë kohë lidhur me pajisjet teknologjike. Përderisa ka shumë përfitime lidhur me këto pajisje, nga ana tjetër ka edhe të meta serioze. Disa ekspertë thonë se fëmijët të cilët kalojnë shumë kohë të mbyllur apo izoluar me këto pajisje, janë në rrezik për zhvillimin e aftësive të dobëta të komunikimit dhe përqëndrimit. Ka edhe rreziqe të ndryshme që lidhen me mungesën e ushtrimeve fizike që vjen si pasojë e shpenzimit të kohës me telefona, tablet dhe kompjutera.

  Prindërit, megjithatë, mund të zvogëlojnë rrezikun e ekspozimit të tepruar duke vendosur rregulla bazë. Këtu po ju paraqesim disa mënyra se si ti largoni fëmijët nga bota e teknologjisë.

  Përcaktoni kohë specifike për përdorim të teknologjisë

  Një nga mënyrat e largimit të fëmijëve nga bota e teknologjisë është të përcaktoni kohë specifike se kur mund ti përdorin tabletat apo të luajnë video lojra, dhe kohën e mbetur ta kalojnë me familje. Ndani kohë për të përdorur pajisjet teknologjike për shembull gjatë kohës kur jeni duke përgatitur ushqimin, mirëpo kur hani darkë shmangni këto pajisje. Në vend të kësaj, inkurajoni komunikim mes anëtarëve të familjes në mënyrë që fëmijët tuaj të praktikojnë të folurit dhe komunikimin, si dhe të mund të shprehen për veten e tyre.

  Lexoni bashkë me fëmijët tuaj

  A keni ndonjë fëmijë që nuk e pëlqen leximin? Përderisa ka aplikacione që mund të adresojnë këtë problem, mënyra më e mirë është të kaloni kohën duke i lexuar fëmijës suaj. fëmijët më të vegjël më së shumti e pëlqejnë kohën që u jepet ta kalojnë me prindërit, sidomos librat me fotografi dhe figura stimulojnë imagjinatën. Fëmijët gjithashtu zhvillojnë aftësitë dëgjuese përderisa ju jeni duke lexuar me zë të lartë, dhe kjo mund të zhvillojë fjalorin e tyre që në moshë të re.

  Zhvilloni interesin e tyre për muzikë

  Të shtyni fëmijët tuaj për të mësuar ndonjë instrument është një mënyrë shumë e mirë për ti inkurajuar ato kundvr teknologjisë.ekspertët pajtohen se përshkak se muzika zhvillon pjesë të ndryshme të trurit në të njejtën kohë, rezultatet e rregullta rezultojnë në funksionim më të avancuar të trurit. Ekziston një lidhje e drejpërdrejtë midis të mësuarit e një instrumenti dhe aftësive të zgjeruara verbale, kujtesës, disciplines, inteligjencës emocionale, madje edhe leximi dhe aftësitë e matematikës. Të mësoni ndonjë instrument apo të dëgjoni muzikë së bashku, paraqet një aktivitet të madh familjar për ti shmangur fëmijët nga teknologjia.

  Largoni pajisjet nga dhoma e gjumit

  Sipas një studimi të bërë, thuhet se rreth 72% e të rinjve mes moshës 6 deri 17 vjeç posedojnë nga një pajisje elektronike në dhomën e tyre. Ky 72% i të rinjve flejnë një orë më pak se mesatarja e fëmijëve që nuk flejnë me pajisjet e tyre. Mjekët rekomandojnë heqjen apo largimin e pajisjeve elektronike nga dhoma e gjumit, dhe krijoni një atmsoferë qetësuese apo relaksuese ku jeni tërësisht të shmangur nga bota teknologjike.

  Jepni një shembull të mirë

  Sipas një artikulli të bërë kohëve të fundit, theksohet se fëmijët formojnë identitetin e tyre duke ju imituar juve. Ju nuk duhet të prisni që fëmija juaj të zhvillojë shprehi të mira që nuk e shfaqni veten. Asnjëherë mos e sillni telefonin tuaj në tryezë, dhe çkyqni rregullisht pajisjet saherë që fëmija jauj ju sheh se jeni duke e bërë atë. Ofroni kohë të mjaftueshme për biseda në familje si dhe ndani kohë së bashku me anëtarët e familjes. Kjo është mundësia juaj për tu larguar nga bota e teknologjisë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...