13.3 C
Priština
More

  Mënyra për eliminimin e mikroplastikave në lavanderi

  spot_imgspot_img

  Larja e rrobave është përgjegjëse për më shumë se një të tretën e mikroplastikave që përfundojnë në det. Duke dëmtuar seriozisht jetën detare. Këtu janë disa hapa të thjeshtë eko-miqësorë që mund të ndiqni për të ndihmuar në shpëtimin e oqeaneve tona.“Po i kthejmë oqeanet në një supë të madhe plastike,” thotë për Vogue, Dr Imogen Napper, një shkencëtar detar në Universitetin e Plymouth. “Hulumtimet tregojnë se mikroplastikat mund të gllabërohen, nga jeta detare dhe pasi të gëlltiten. Ato mund të ndikojnë në vetë kafshën për sa i përket sjelljes ose proceseve biologjike”.

  Dhe nuk janë vetëm oqeanet që po preken nga mikroplastikat. Ata kanë filluar të hyjnë në zinxhirin tonë ushqimor përmes ujërave të ndotura dhe tokës që përdorim për të rritur të korra, si dhe duke ndotur ajrin që thithim.

  Për fat të mirë, ka ndryshime të thjeshta që ne të gjithë mund të bëjmë për të siguruar që lavanderi nuk po kontribuon në problemin e mikroplastikës.

  Këtu janë disa hapa të thjeshtë për të ndërmarrë sot.

  Hendek rroba akrilike

  Fijet sintetike si poliesteri, najloni dhe akriliku përbëjnë rreth 6% të veshjeve tona. Kjo do të thotë të shmangni këto pëlhura është një nga ndërprerësit më të lehtë që mund të bëni. Kjo përfshin përzierjet poliestër-pambu. Megjithëse hulumtimi fillestar sugjeron që këto mund të hedhin më pak mikroplastikë sesa materialet plotësisht sintetike.

  Merrni një filtër mikroplastikësh

  Për sende të caktuara, duke përfshirë të brendshme dhe veshje aktive, është pothuajse e pamundur të shmangni materialet sintetike. Me lehtësi, ka produkte atje që mbledhin mikroplastikë të lëshuar nga rrobat tuaja, të tilla si Guppyfriend. Kjo e fundit, një qese larëse ku vendosni sendet tuaja sintetike. Ka edhe filtra që në të vërtetë mund të futni në makinën tuaj larëse, duke ndaluar mikroplastikën të hyjë në rrugët tona ujore.

  Zgjidh cikle më të freskëta dhe më të shpejta

  Zgjedhja për një cikël më të freskët dhe më të shpejtë në makinën tuaj larëse mund të çojë gjithashtu në heqjen e më pak mikroplastikave nga rrobat tona. Një studim i fundit zbuloi se larja e rrobave në 15C për 30 minuta çoi në një ulje prej 30% të numrit të mikrofibrave të lëshuara. Krahasuar me një cikël tipik 85 minutësh në 40C. Studiuesit thonë se nëse çdo familje në Evropë do ta bënte këtë, ajo mund të kursejë më shumë se 3 mijw 800 ton mikroplastikë nga lëshimi në vit.

  Synoni për ngarkesa të plota

  Të gjithë e dimë që larja e një ngarkese të plotë është natyrshëm më eko-miqësore, pasi kursen si ujë ashtu edhe energji. Por gjithashtu mund të çojë në lëshimin e më pak mikroplastikave në mjedis. Kjo pasi krijon më pak fërkime midis rrobave, si dhe zvogëlon raportin e ujit me pëlhurën.

  Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...