Përbërësit

1 l ujë
2 luge Krip
1 luge sheqer
4 luge vaj
2 luge uthull
sipas deshires speca

Hapat

1. Specave u hiqen bishtat dhe farat

2. Ne nje ene te madhe qesim perzierjen e ujit me kripen,sheqerin,vajin dhe uthullen dhe veme te vloje.

3. Perzijme mire derisa te shkrihen perbersit.

4. Ne ujin qe vlon qesim speca aq sa te zere ena dhe leme te vlojne per 2-3 minuta dhe mas nxjerim specat dhe i kullojme mire.

5. Kur specat te jene kulluar i fusim njeri ne tjertin duke bere keshtu nje varg specash sa te zere nje qese per ngrirje dhe fusim ne ngrirje.

6. Kjo lloj pergaditje e specave per ngrirje ka nje shije te posaqme,perdoret per speca te mbushur, per fergim ,etj.