-5.6 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Me ushqim kundër astmës

  spot_imgspot_img

  Astma është një sëmundje e rrugëve të frymëmarrjes që sjellë ajrin në mushkëri dhe jashtë. Rrugët e frymarrjes në astmë janë të skuqura dhe të ndjeshme dhe reagojnë dhunshëm gjatë ftohjeve, infeksioneve virale, apo në kontakt me aktivizuesit e astmës. Astma është karakterizuar posaçërisht me fishkëllimen në gjoks, frymarrja e vështirësuar, ngushtësi në kraharor dhe kollitje, veçanërisht gjatë natës ose në orët e hershme të mëngjesit. Astma ndodh kryesisht gjatë ftohjës ose kur jemi të ekspozuar ndaj ndotësve të jashtëm si që janë tymi i duhanit, aromat e forta apo ndaj alergeneve të frymëmarrjes të marimangave, polenit, qimëve të kafshëve, etj.

  Vështirësitë në frymëmarrje gjatë sulmeve të astmës dhe fishkëllima në gjoks mund të kalojë vetvetiu ose pas përdorimit të barnave të cilat zgjerojnë rrugët e frymëmarrjes. Në këtë artikull, ne do ti theksojmë disa nga ushqimet më të shëndetshme që kanë një rol kyç në luftën kundër astmës:

  • Vaji ekstra i pastër i ullirit – zvogëlon rrezikun e lajmërimit të astmës
  • Pemët dhe perimet rritur organikisht – sidomos ato të pasura më vitaminë C, vitaminë E, selen, beta-karotin dhe flavonoid, grupe të shumta të komponimeve heterociklike natyrore me oksigjen që gjenden zakonisht në bimët ushqyese që janë të favorshme për shëndetin e mushkërive dhe frymëmarrjes.
  • Peshku i pasur me Omega-3 acide yndyrore të tilla si salmon, tuna, sardelet. Konsumi i tij mbron nga sulmet e astmës.
  • Fara liri dhe arra – gjithashtu ndihmojnë për të lehtësuar astmën, sepse edhe ata janë të pasura me Omega-3 acide yndyrore.
  • Rozmari, sherbelë, origano dhe rigon – përmbajnë acid të rozmarinës, një antioksidant që zvogëlon të mbledhurat e lëngjeve në trup dhe fryerje gjatë sulmeve alergjike, ndihmon për të hapur rrugët e frymëmarrjes dhe është një antihistamine efektiv natyror.
  • Shafran i Indisë dhe xhenxhefil – përmbajnë phytonutrient të rëndësishme që ndërprenë aktivizimin e komponimeve biologjike të lidhura me sëmundjet inflamatore të tilla si astma.
  • Bimët sheruese – kopër, ndihmon për qetësimin e spazmës dhe pastron;
   hudhëra, ndihmon kollitjen dhe është e shkëlqyer në luftën kundër infeksioneve; trumzë, largon mukusit të tepërt. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...