29.5 C
Priština
More

  Domate në çdo kuzhinë

  spot_imgspot_img

  Domatja tani më është një ndër ushqimet më të përdorura në kuzhinën tonë. Ngjyra e kuqe dalluese e saj mesiguri që ka sjellur popullaritetin picës, dhe pastaj të gjithë ushqimeve të tjera si që janë: supë domatesh, salcë domatesh, dhe kështu me radhë … Megjithatë, pak njerëz e dinë se tek frutat dhe perimet pikërisht ngjyra shërben për të mbrojtur bimët nga rrezet e mëdha të diellit dhe për të mbrojtur trupin e njeriut nga radikalet e lira dhe substancave të tjera të dëmshme. Për ngjyrën e kuqe të domates, si dhe për shumë veti anti-kancerogjene dhe antioxidante ishte merita e një substance që quhet Likopen (lycopene).

  Likopeni i përket familjes së karotenit dhe u zbulua vetëm pak vite më parë nga hulumtuesit në Universitetin e Harvardit të cilët kanë studiuar efektet e karotenoideve në shfaqjen e kancerit të prostatës. Nga disa qindra karotenoideve të gjetur është parë që vetëm likopeni ka një efekt pozitiv në  sëmundjen e lartëcekur, dhe që madje ka 4 herë më shumë aktivitete antioxidante se karotini beta. Përndryshe, likopeni është përbërës standard kimik i prostatës dhe kur ai fillon të zhduket, ne mund të themi se ka një ndryshim serioz në funksionin e prostatës. Përveç kësaj që ndihmon për kancer të prostatës ka shumë forma të tjera të kancerit për të cilat është dëshmuar që është shumë i dobishëm, të tilla si: kanceri i gjirit, kanceri i zorrës së trashë, kanceri i mushkërive dhe kancerit pankreatik. Gjithashtu ndihmon organet vitale nga dëmtimi oksidativ dhe për të mbrojtur ADN-në brenda qelizave të bardha të gjakut.

  Lëng domateje mund të bleni në çdo dyqan ushqimor shëndetësor, por ndoshta do të ishte më mirë që të përgatitni në shtëpi dhe të konsumoni përderisa është ende i freskët. Të pasura me vitamina dhe minerale esenciale për shëndetin e njeriut, të tilla si: hekur, fosfor, kalium, magnezium, vitamina A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6. Vitamina B6 shkrin homocysteine ​​e cila është e dëmshme për enët e gjakut dhe kontribuon në sëmundje të zemrës. Me vite është përdorur si një ilaç për uljen e kolesterolit, dhe me sa duket me këtë formulim me sukses do të largoni edhe të molisurit e mëngjesit. Receta është e lehtë për t’u përgatitur. Duhet që të zieni një sasi të caktuar të domateve derisa lëvorja e tyre fillon të hiqet. Hiqeni lëvoren dhe pastaj përzieni derisa të bëhet një lëng. Kryposeni sipas dëshirës tuaj.

  Kënaquni!

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...