-5 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Lidhja e mirë martesore sjell edhe kilogramë të tepërta!

  spot_imgspot_img

  Të gjithë shpresojmë për një lidhje të mirë dhe martesë të suksesshme, por ajo martesë krahas kënaqësive sjell edhe kilograme, thuhet në një studim të ri.

  Përgjatë disa viteve, një universitet amerikan ka përcjellur 169 cifte të sapomartuar.Studimi ka treguar që, sa më i lartë të jetë niveli i kënaqësisë në martesë, aq më i lartë bëhet edhe Indeksi i peshës trupore (BMI – The body mass index). Ky indeks ishte rritur për 0.12 për çdo gjashtë muaj.

  Për shembull, femra e cila është e gjatë 163 cm dhe ka 54 kilogramë, në çdo gjashtë muaj shtonte nga gjysmë kilogrami peshë. Edhepse të shtosh një kilogram në vit është pothuajse e padukshme, megjithatë përgjatë viteve mund të bëhet problem.

  Megjithatë, një studim tjetër ka treguar që kilogramët e tepërt nu janë të rëndësishëm kur është në pyetje lumturia. Mirëpo, si do të duhej të mendonit për shëndetin tuaj, në vend që të shtriheni në krevat me një grumbull ëmbëlsirash rreth vetes, më mirë dilni së bashku në vrapim ose shkoni në klub fitnesi./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...