Për të gjithë adhuruesit e kuzhinës italiane, një recetë për lazanjë shtëpie me mish të grirë dhe perime.

Përbërësit:

 • 4 lugë vaj ulliri
 • 4 celer
 • 2 karrota
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • Një tufë rozmarinë
 • 700 gr. Mish të grirë
 • 1 gotë verë të kuqe (750 ml)
 • 400 gr. Pure domatesh (2 konzerva)
 • 200 ml supë viçi
 • Kripë
 • Piper i bluar

Për salcën beshamel:

 • 1 litër qumësht
 • 2 gjethe dafine
 • ¼ e qepës
 • Pak arrë moskate
 • 50 gr. Gjalpë
 • 50 gr. Miell
 • Paketim i pastave për lazanjë
 • 125 gr. Djath mocarela
 • Parmezan i grimcuar
 • Piper i zi
 • 2 lugë gjalpë

Përgatitja:

 1. Ngrohni furrën në 180 gradë.
 2. Për përgatitjen e salcës fillestare ngrohni vajin e ullirit, hidhni celerin e grirë, karrotat dhe qepën. Gatuani rreth 15 minuta derisa masa të zbutet dhe fitojë ngjyrë të artë. Shtoni rozmarinën dhe hudhrën e grirë dhe vazhdoni edhe pak me fërgimin.
 3. Shtoni mishin e bluar deri sa të avullohet tërë uji nga tigani.
 4. Shtoni sasinë e verës rreth 400 ml dhe përzieni mirë, lëreni në ngrohje për rreth 45 minuta.
 5. Pasi të largohet sasia e alkoholit nga vera, shtoni supën e viçit dhe purenë e domateve. Lëreni të përgatitet për rreth 2 orë. Shtoni kripë dhe biber sipas nevojës dhe shijes.
 6. Për salcën beshamel, hidhni qumështin në tenxhere, shtoni gjethet dafine, qepën e grirë imët dhe spërkatni pak me arrë moskate. Lëreni që të vlojë.
 7. Në një enë tjetër, shkrini gjalpin dhe shtoni miellin. Përzieni mirë rreth 2 minuta. Largoni qumështin nga ngrohja dhe gradualisht shtoni sasinë e miellit me përzierje të vazhdueshme.
 8. Pastën e lazanjave zieni në ujë të kripur për rreth 3 minuta. Në fundin e enës ku do të renditni pastën e lazanjës, hidhni pak salcë beshamel, më pas renditni koret, pastaj parmezan dhe mocarelën e prerë në copa të vogla, shtoni kripë dhe biber e më pas mishin. Përsëritni procedurën deri në përfundim të përbërësve. Në fund, në krye shtoni disa copëza gjalpë dhe pjekni në furrë për rreth 30 minuta.
kosovarja.ch