16.9 C
Pristina
11.3 C
Zurich
More

  Kujdesi për thonjë gjatë dimrit

  spot_imgspot_img

  Duke qenë se askush nuk preferon duar të parregullta dhe jo të shëndetshme këshillohen një mori kurash natyrale.Sezoni i dimrit sapo ka filluar dhe me siguri i keni venë re ndryshimet në trupin tuaj, shkruan “AgroWeb”.

  Flokët fillojnë e bëhen më kapriçoze, lëkura më e ndjeshme dhe thonjtë më delikatë.

  Kjo sepse këto pjesë të trupit janë shumë të ekspozuara ndaj temperaturave të jashtme. Veçanërisht thonjtë, mund t’i ndjeni më delikatë dhe të dobët sapo dimri zbret.

  Duke qenë se askush nuk preferon duar të parregullta dhe jo të shëndetshme këshillohen një mori kurash natyrale.

  Zgjidhni kremin e duhur
  Gjatë periudhës së dimrit këshillohet që duart ti mbani gjithnjë të hidratuara, duke i lyer gjithnjë me krem.

  Kjo do t’i mbajë to të shëndetshme për një kohë më të gjatë. Zgjidhni gjithnjë kremra me bazë glicerine të cilët kanë veti shumë hidratuese për duart dhe thonjtë.

  Kini parasysh që t’i masazhoni mirë edhe thonjtë me krem, në mënyrë që dhe ato të marrin hidratimin e duhur.

  Trajtimet në shtëpi
  Një mënyrë tjetër për të hidratuar thonjtë tuaj është edhe trajtimi i tyre me ujë të ngrohtë të paktën një herë në javë.

  Në një enë të thellë të mbushur me ujë të ngrohtë, zhysni thonjtë për 10 minuta e më pas thajini me kujdes.

  Në fund të këtij procesi lyejeni zonën rreth thonjve me krem dhe vendosni disa dorashka plastike sipër.

  Mbajini ato për një orë e më pas lajini duart. Do të shikoni që thonjtë dhe duart do të kenë fituar shkëlqimin e tyre natyral.

  A duhet t’i prisni thonjtë?
  Gjatë periudhave kur thonjtë tuaj nuk janë në formën më të mirë, është e këshillueshme që t’i mbani ata të shkurtër, por të shëndetshëm.

  Kjo do të parandalojë hollimin dhe thyerjen e tyre në mënyrë të vazhdueshme. Pritini thonjtë rregullisht, sapo të shikoni që kanë filluar të dobësohen.

  Gjithashtu këtë proces mos e bëni asnjëherë pasi keni larë duar apo pasi keni dalë nga dushi, pasi thonjtë janë më të butë se zakonisht dhe mund t’i dëmtoni.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...