28.6 C
Priština
More

  Krijohet sperma në epruvetë

  spot_imgspot_img

  Shkencëtarët françezë thonë se kanë zhvilluar spermë njerëzore në laborator, mirëpo rezultatet ende nuk janë bërë publike pasiqë nuk janë vërtetuar mirë në qoftë se do mund të ketë sukses shtatëzënia.

  Shkencëtarët thonë se kanë marrë qeliza mikrobë të pazhvilluara nga gjashtë persona sterilë dhe e kanë futur sperën në bioreaktor, duke prodhuar spermë të zhvilluar mashkullore.

  Ekipi pas këtij proekti është kompania startap Kallistem dhe një laboratori e lartë shtetërore.

  Kjo është një arritje e madhe pasiqë shkencëtarët kanë kaluar dekada të tëra duke u munduar të prodhojnë spermatozoidë të zhvilluar në epruvetë që do të mund të fekondojë një vezë. Shkencëtarët japonezë kanë bërë të njejtën gjë me spermën e miut në vitin 2011, përderisa ata britanikë dhe izraelitë kanë thënë se në vitin e kaluar kanë krijuar spermë nga qelizat e lëkurës së njeriut.

  Françezët shkuan një hap më para duke marrë qeliza të pazhvilluara dhe duke i zhvilluar deri në maturim, hapi i ardhshëm për ta do të jetë përdorimi i spermës së minjve të zhvilluar në biorealtor dhe fekondimi i vezës me atë, për të parë nëse sperma krijon ndonjë defekt tek embrioni. Pasiqë të kompletohet ky hap, do të kalojnëtek testimi me njerëz.

  Ky eksperiment do të mund të ndihmojë 15,000 pacientë të rinj të sëmurë nga kanceri me çka nga terapitë sperma e tyre është dobësuar, si dhe 120,000 meshkujt anë e mbanë botës me probleme të papjellshmërisë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...