19.5 C
Priština
19.6 C
Zürich
More

  Krempite është mbretëreshë ndër ëmbëlsirat

  spot_imgspot_img

  Është ideale për kafen e pasdites, darkë me qumësht të nxehtë, si ngushëllim për gratë e lënduara, por edhe për shoqërinë e cila nuk largohet nga shtëpia juaj

  Përbërësit:

  • 6 të bardha të vezës
  • 6 lugë sheqer
  • 3 lugë vaj
  • 3 lugë qumësht
  • 6 lugë miell

  Filli:

  • 6 të bardha të vezës
  • 19 lugë sheqer
  • 4 puding vanilje
  • 1 litër ujë

   Përzieni me përzierse të kuqtë e 3 vezëve me 3 lugë sheqer, 1,5 lugë vaj, 1,5 lugë qumësht dhe 3 lugë miell. Shtrieni brumin në një tepsi të vogël mbi letrën për pjekje dhe piqeni në 200 gradë.

  Kështu i pjekim dy fletë (kore). Përziejmë mirë të bardhin e 6 vezëve me 15 lugë sheqer. Në një litër ujë dhe 4 lugë sheqer ziejmë katër pudingë vanilje dhe të nxehtë e shtojmë ngadalë mbi të bardhin e vezëve duke e përzier vazhdimisht, derisa masa të njëjësohet.

  Fleta (korja) e poshtme mbetet në tepsi, mbi të shtohet masa e nxehtë e përzier dhe pastaj fleta (korja) e sipërme. E ftohim në frigorifer. E presim në katrorë dhe i spërkatim me sheqer pluhur.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...