14.4 C
Priština
More

  Kjo është arsyeja pse fëmijët duhet të shkojnë në shtrat para orës 9 në mbrëmje

  spot_imgspot_img

  Si fëmijë, ne të gjithë kemi dëgjuar nënat tona dhe baballarët duke thënë që fëmijët duhet të jenë në shtrat deri në orën nëntë.

  Sigurisht, me kalimin e kohës zakonet tona ndryshojnë shumë. Dikur shumica e fëmijëve shkonin në shtretërit e tyre para orës 9 në mbrëmje, kurse fëmijët e sotëm refuzojnë edhe për të veshur pizhamet e tyre ‚kaq herët“.

  Fëmijët duhet të shkojnë për të fjetur më herët. Ja pse duhet të ndaloni duke bërë justifikime dhe të merrni fëmijën tuaj në shtrat më herët. Rritja është një pjesë e rëndësishme e jetës së një fëmije, dhe rritja mund të ndodhë vetëm kur fëmija fle. Sekretimi i hormonit të rritjes arrinë maksimumin gjatë fazës së katërt të gjumit, rreth 12:30 në mbrëmje. Nëse fëmija qëndron deri vonë dhe shkon në shtrat pas mesnate, koha për prodhimin e hormonit të rritjes është në rënie dhe fëmija nuk mund të rritet aq shumë.

  Përveç kësaj, studimet kanë treguar se fëmijët që flenë mjaftueshëm janë më produktiv, më të fokusuar dhe më të aftë për të mësuar dhe për të absorbuar informacione në shkollë. Gjithashtu, fëmijët që kanë zakone të shëndetshme të gjumit kanë më pak gjasa për paraqitjen e sëmundjes Alzheimer në moshën e rritur, sepse, siç thonë mjekët, ekzistojnë vetëm dy gjëra që mund të ngadalësojnë përparimin e kësaj sëmundje: gjumi dhe ushtrimi.

  Prindërit duhet të kontrollojnë shprehitë e pasardhësve të tyre. Është e qartë se në mbrëmje është e vetmja kohë kur mund të pushoni pas një dite të gjatë pune. Por mos harroni se fëmijët marrin të gjitha zakonet e tyre nga të rriturit në jetën e tyre. Pra, kontrolli i sjelljes së fëmijës tuaj në gjum është një detyrë shumë e rëndësishme e cila ndihmon për të krijuar një model ritmik të jetës dhe kjo, vetëvetiu, do të ketë ndikim pozitiv në shëndetin e fëmijës, atë fizik dhe mendorë.

  Si të ndryshoni zakonet e fëmijëve dhe të ktheni orarin e tyre të gjumit në rrugë të mbarë

  • Situata duhet të ndryshohet rrënjësisht. Kjo do të thotë që ju duhet jo vetëm të detyroni fëmijën tuaj të shkojë në shtrat më herët, por duhet gjithashtu të përpiqeni ta ndryshoni modelin e gjumit për të gjithë familjen. Nëse fëmija, gjatë qëndrimit në shtrat, sheh një dritë dhe dëgjon prindërit e tij duke folur ose duke shikuar televizor, ai automatikisht supozon se është koha për të luajtur, kërcyer, të bërtas, apo të bëjë çfardo përveç gjumë.
  • Një zgjidhje tjetër e rëndësishme është që të përfshini disa rituale të gjumit në rutinën tuaj në mbrëmje. Për shembull, ju mund t’i lexoni fëmijës para gjumit. Pas disa ditësh që e bëni këtë, fëmija juaj do të mësohet me idenë se leximi do të thotë se është koha për tu bërë gati për të fjetur.
  • Një faktor më i rëndësishëm që mund të ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më herët është ndriçimi në mjedisin e gjumit të fëmijës. Besohet se drita e butë e verdhë ndihmon trupin të pushojë dhe të përgatitet për gjumë.
  • Një këshillë tjetër sugjeron t’i fikni pajisjet tuaja para se të shkoni për të fjetur. Nëse e përdorni kompjuterin dhe telefonat celularë gjatë natës, ju jepni një shembull të keq për fëmijën tuaj që mund ti përsërisë shprehitë tuaja të këqija.
  • Dhe mos harroni të ushtruarit. Një shetitje me biçikletë apo luajtje me top pas darke mund të bëj mrekulli në përmirësimin e modelit të gjumit.

  Mos injoroni këto rregulla. Në fakt, duke marrë si zakon të mirë shkuarjen në shtrat herët në rini, do të japë rezultate të mira më vonë në jetë. Këta fëmijë do të bëhen persona të rritur të shëndetshëm dhe aktiv./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...