14 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  A është normale që nuk vërehem akoma se jam shtatzënë?

  spot_imgspot_img

  Po, ka shumë të ngjarë. Nuk ka kohë të caktuar ku mund të vërehen nënat e reja, sepse shtatzënia ndodhë në mënyra të ndryshme për femra të ndryshme. Për sa kohë që mjeku juaj ju pohon se fëmija është duke u zhvilluar si duhet dhe duke shtuar në peshë, ju nuk keni nevojë të shqetësoheni.

  Nënat me shtatzëni të parë, shpesh fillojnëtë ekspozohen më vonë sepse muskujt e tyre nuk janë shtrirë nga një shtatzëni e mëparshme. Dhe, femrat që janë të gjata apo kanë torzo të gjatë, mund të kenë një stomak më të vogël sepse kanë më shumë hapësirë për mbushjen e fëmijës, për së gjati. Pozicioni i fëmijës në mitrën tuaj gjithashtu mund të ndryshojë pamjen e barkut tuaj.

  Mjeku juaj do të përdor matje të ndryshme për t’u siguruar se zhvillimi i foshnjes është në rrugën e duhur. Në tremujorin e parë, do të bëni teste të legenit për të vlerësuar madhësinë e mitrës, ose ndonjë ultrazë për të parë se sa e madhe është foshnja juaj.

  Duke filluar në javën e 20-të, mjeku do të bëjë matje të lartësisë suaj fundale – distanca nga eshtrat pubike deri në krye të mitrës – për të vlerësuar madhësinë e foshnjes suaj, shkallën e rritjes dhe pozitën. Nëse keni matje më të vogla se normalja për fazën tuaj të shtatzënisë, mjeku juaj do të hetojë për t’u siguruar se gjithçka është në rregull.

  Nënat e reja, zakonisht fillojnë të vërejnë barkun në mes të javës 12 dhe 16. Shumica e nënave theksojnë se fillojnë të vërehen se janë shtatzëna në mes të javës 12 dhe 18 me fëmijën e parë të tyre, ndërsa diku nga 6 deri në 18 javë me foshnjat e mëvonshme.

  Ndonjëherë, për femrat mbi peshë, është paksa e vështirë të vërehen se janë shtatzëna. Nëse i takon këtij lloj të femrave, mos u shqetësoni dhe merrni këshilla nga ekspertë se si të fitoni peshë tek foshnja e jo trashësi.

  Për disa nëna mund të duket shumë acarruese nëse kanë kaluar disa muaj shtatzënie dhe ende nuk vërehen aspak se janë shtatzëna dhe nuk mbushin pantallonat me barkun e madh.

  Një pjesë e problemit është se gratë shtatzëna vazhdimisht dëgjojnë komente, shpesh kontradiktore rreth asaj se sa e kanë barkun e madh apo të vogël, thekson gjinekologia Laurie Gregg nga Kalifornia.

  “Pacientët asnjëherë nuk vijnë për të thënë se janë në madhësinë e duhur”, thekson Gregg. Këto nëna gjithnjë mendojnë se kanë ose shumë bark të vogël ose shumë bark të madh. Dhe, pavarsisht asaj çfarë thonë pacientët e Gregg, ai pohon se në të shumtën e kohës, këto paciente janë thjeshtë në madhësinë e duhur që duhet të jenë.

  Andaj, është mirë t’i inkurajojmë femrat shtatzëna duke i komplimentuar se duken për mrekulli, ato thjeshtë kanë nevojë për pak fjalë të mira që të tejkalojnë këtë periudhë, thekson Gregg./gruja-sot.com/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...