-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Këto fotografi tregojnë se si ndikon humbja e peshës në trupin tuaj

  spot_imgspot_img

  Pas vdekjes së papritur të nënës së saj në 2013, Kejti Lin, një infermiere që jeton në Florida vendosi që dëshiron të jetojë pa peshën e tepërt e cila ishte një mundim për të që nga fëmijëria. Në vitin e aksidentit të nënës, pesha e saj doli jashtë kontrollit duke arritur 123 kilogramë.

  E ngarkuar nga frika se do të përfundojë si ndonjë pacient i saj me obezitet, vendosi që të bëjë një ndërhyrje kirurgjike në mëngën e stomakut. Edhepse kishte komplikime me pneumoni dhe veshëkt pas operacionit, ajo u rimëkëmb dhe humbi 60 kg brenda një viti, pjesërisht falë kujdesit me ushqim dhe intensifikimin e stërvitjeve.

  Duke u ngulfatur me lëkurën e tepërt, Kejti përfundoi transformimin me një ndërhyrje kirurgjike për eliminimin e lëkurës dhe të ngritjes së gjinjve. “Një ditë pas operacionit e kuptova se sa shumë gjëra kam humbur nga jeta pasiqë kam munguar në të” shruante ajo në një postim të saj në të cilin e kishte dokumentuar tërë rrugëtimin.

  Një vit e gjysëm më vonë, Kejti është ende duke u njoftuar me trupin e ri, për ndryshim stomaku i saj nuk është më ndërsa fytyra e saj duket jashtëzakonisht ndryshe nga më parë.

  Një ndryshim që Kejti nuk e priste ishte në duart e saj të cilat janë tërësisht ndryshe nga se ç`ishin.

  “Isha duke i ngarë makinës kur e kuptova se gishtat i kam tepër të hollë, ndërsa duart e mia duken tërësisht ndryshe” thotë ajo.

  Megjithatë Kejti nuk bëri ndërhyrje tërësisht estetike pasiqë nuk dëshironte që të dëmtonte shëndetin. Pa peshën e tepërt tani ajo është transformuar edhe në personalitetin e saj, gjë që vërehet në buzëqeshjen e saj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...