14.9 C
Pristina
9.8 C
Zurich
More

  Këshilla për pastrimin e bizhuterive prej ari në kushte shtëpie

  spot_imgspot_img

  Si çdo material, ari humbet shkëlqimin e tij me kalimin e kohës për shkak të produkteve që ne vendosim si losion dhe parfum, si dhe djersa nga lëkura jonë.

  Në varësi të karatit, ari ndonjëherë mund të zhvillojë shenja që shkaktohen nga oksidimi ose grumbullimi. Ndryshe nga argjendi, megjithatë, ari nuk do të njolloset.

  Ky material i qëndrueshëm ka një nga nivelet më të larta të rezistencës ndaj korrozionit midis metaleve, duke e bërë atë shumë të popullarizuar për bizhuteri.

  Por konsumimi i përgjithshëm ndodh, kështu që nëse keni investuar në ndonjë lloj bizhuteri prej ari, do të dëshironi ta mbani në formën më të mirë.

  Për ta bërë këtë, do të duhet të dini si të pastroni, ruani dhe mirëmbani siç duhet bizhuteritë tuaja prej ari. Lajmi i mirë është që ju mund të pastroni me sukses bizhuteritë tuaja prej ari me materiale që tashmë i keni në shtëpi.

  Si të pastroni bizhuteri prej ari në kushte shtëpie:

  • Përzieni një pikë apo dy shampo enësh me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë),
  • Zhyt bizhuteritë për pesë deri në dhjetë minuta,
  • Zhyt një furçë dhëmbësh të butë në solucion,
  • Pastroni shumë lehtë bizhuteritë, duke u përqendruar në zona të vogla që mund të jenë të ndyra,
  • Shpëlaj,
  • Përdorni një leckë të butë për të tharë butësisht bizhuteritë,
  • Përfundoni me një leckë lustruese për shkëlqim shtesë.

  Pra, kur bëhet fjalë për pastrimin e arit, mos harroni se forma e thjeshtë dhe e butë është thelbësore.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...