-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Këshilla për parandalimin e lythave

  spot_imgspot_img

  Pa marrë parasysh se sa shumë kujdeseni për lëkurën tuaj, për fat të keq, nuk ekziston asnjë mënyrë e sigurtë që t’i shmangeni paraqitjes së lythave në trupin tuaj. Ka disa këshilla ku mund të informoheni rreth zvogëlimit të shanseve për marrjen apo përhapjen e lythave.

  Ja se si mund të zvogëloni rrezikun e marrjes së lythave:

  • Shmangni kafshimin e thonjve të duarve si dhe kutikuleve. Kjo mund ta paraprijë lëkurën drejt infeksioneve.
  • Lani duart shpesh (përsëritni tek fëmijët rëndësinë e larjes së duarve).
  • Përdorni losion për zbutjen e lëkurës (moisturizer) – veçanërisht për lëkurë të thatë dhe të plasaritur.
  • Gjithmonë përdorni sandale apo papuçe gjatë ecjes nëpër dushe publike, dhoma dhe pishina të izoluara, për të parandaluar paraqitjen e lythave në këmbë.
  • Pastroni mirë gërvishjet apo lëndimet e vogla me ujë dhe sapun pasiqë ata janë shumë të ndjeshëm ndaj lythave dhe infeksioneve tjera.
  • Asnjëherë mos e ndani bashkë me të tjerët makinën e rrojës, peshqirin apo çorapet. Edhe nëse nuk ka shenja për lytha të dukshme, ata ende mund të bartin virusin.
  • Mbani duart dhe këmbët të thata (jo në lagështirë) dhe veshni çorape ekstra absorbuese në rast se djersiteni shumë.
  • Shmangni prekjen e lythave të personave tjerë.

  Shmangni përhapjen e lythave :

  • Mos e gërvishni apo shpërtheni lythin tuaj.
  • Mbani lythin të mbuluar me ndonjë fashë, shirit izolues, etj.
  • Asnjëherë mos prekni vendet ku i keni lythat me ndonjë krehër, furçë, rroje, etj.
  • Lani duart mirë mënjëherë pas prekjes së lythit.
  • Nëse lyhtin e keni të paraqitur në dorën tuaj, atëherë veshni dorëza gjatë shkuarjes në palestër, në mënyrë që mos ta përhapni tek të tjerët.
  • Pa marrë parasysh se sa tentoni për të mos ju dalë lythat, prap jeni të rrezikuar që t’ju paraqiten ndonjëherë në jetë!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...