-1.2 C
Priština
-2.8 C
Zürich
More

  10 ilaçet për lirimin e dhimbjes së shpinës

  spot_imgspot_img

  Problem shumë i zakonshëm me kalimin e moshës është dhimbja e shpinës, e cila shkaktohet si rezultat i shprehive të këqija të qëndrimit, presionit si dhe tensionimit të muskujve. Kjo dhimbje, gjithashtu është shumë e zakonshme edhe tek grate shtatzëna për shkak të shtrirjeve të ligamenteve rreth mitrës.

  Këtu, po ju paraqesim disa mjete apo preparate për reduktimin e dhimbjes së shpinës.

  1. Mbani shpinën ngrohtë dhe gjithmonë konsumoni ushqime të nxehta gjatë rasteve kur keni dhimbje kronike në pjesën e pasme.
  2. Hudhra duhet të përfshihet në dietën bazë të të ushqyerit të rregullt.
  3. Tulsi (gjethe borziloku) është ilaçi më i mirë. Vloni gjethet e tulsit në ujë deri sa shurupi të reduktohet sa gjysma e madhësisë aktuale si dhe shtoni kripë pas ftohjes.
  4. Masazhi me eukaliptus dhe vaj mustarde është shumë i favorshëm për dhimbe të rënda të shpinës.
  5. Gjysmë luge çaji ‘jaggery’ (lloj sheqeri indian) është ilaç shumë efektiv që mund të konsumohet me ujë të ngrohtë vetëm pas ngrënies.
  6. Kardamom (lloj bime aromatike) me mjaltë është përzierje që tregon rezultate të mira gjatë dhimbjes së shpinës.
  7. Masazhi me çfarëdo lloj vaji aromatizues është shumë i dobishëm.
  8. Merrni një leckë apo një qese përplot me akull. Filloni të masazhoni shpinën duke e fërkuar me anë të akujve. Kjo ndihmon në reduktimin e inflamacionit të shpinës.
  9. Fjetja në dyshekë të fortë me fytyrë kah tavani, ndihmon në qarkullimin e duhur të gjakut duke reduktuar dhimbjen.
  10. Ushtrimet janë mënyra më e mirë që të mbaheni të shëndetshëm nga të gjitha llojet e dhimbjeve./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...