-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Çka e shkakton aneminë?

  spot_imgspot_img

  Anemia është mungesë e oksigjenit, i cili e dërgon hemoglobinën në gjak. Anemia mund të shkaktohet nga humbja e gjakut, nga një anomali e trashëguar e qelizave të kuqe të gjakut, ose paaftësi e trupit për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut. Simptomat janë: lodhje, gulçim, marramendje, dhimbje koke, zbehje e fytyrës.

  Janë 4 lloje kryesore të anemisë:
  – ajo që shfaqet nga mungesa e hekurit;
  – anemia e rrezikshme;
  – anemia megaloblastike;
  – anemia me qelizat në formë drapëri.

  Një analizë e thjeshtë gjaku zbulon praninë e anemisë në organizëm.

  Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit është shumë e përhapur, ndër 4 llojet e anemisë. Ky është rezultat i një diete të varfër, humbje të gjakut, sëmundje dhe infeksione. Anemia e rrezikshme shkaktohet nga mungesa e vitaminës B12. Anemia megaloblastike shkaktohet nga mungesa e acidit folik. Anemia me qelizat në formë drapëri është një çrregullim gjaku i trashëguar, e cila prek afrikanët dhe njerëzit nga Lindja e Mesme. Kjo ka nevojë për trajtim mjekësor.

  Dietat dhe trajtimet bimore ndihmojnë për revitalizimin e gjakut. Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë shumë hekur si, perimet me ngjyrë të gjelbër të errët, brokoli, spinaq, arrat, rrushi i thatë, majdanozi, kajsitë, panxhari i sheqerit, fiqtë, lëngu i mishit, farat e kungullit dhe vera e kuqe në sasi të moderuar.
  Çajrat bimorë të përgatitur me hithër e furnizojnë gjakun me hekur. Pini 3 gota në ditë.

  Nga: Anila Mirdita – BioNatural Shop

  https://www.facebook.com/BioNaturalShop

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...