13.4 C
Priština
More

  5 gjërat që çdo femër duhet ti dijë për spermën

  spot_imgspot_img

  Semeni, i njohur si spermë, e ndonjëherë si qumësht i trashë, është po aq misterioze sa materia e zezë. Keni dëgjuar mite të ndryshme rreth spermës si: nëse qëndroni në vaskë me ujë të nxehtë ku dikush ka derdhur spermën mund të ngelni shtatzënë, ose nëse tejkaloni mallet bëheni sterile e shumë të tjera. Por sa janë këto të vërteta apo thjeshtë përralla të treguara nga gra në të kaluarën? Abraham Morgentaler, M.D., autor i librit The Truth About Men and Sex, professor i urologjisë në shkollën mjekësore të Harvardit, ka dalluar faktin seminal nga ai fiktiv.

  1. Sperma nuk është mbajtëse e lëngjeve trupore

  “Ndryshe nga disa mikrobe, sperma nuk është edhe aq e guximshme”, thotë Dr. Morgentaler. “Ata janë bërë për tu depozituar shumë afër aty ku duhet për tu krijuar një shtatzëni, dhe shumë shpejt vdesin gjatë ekspozimit ndaj nxehtësisë, të ftohtit, ndryshimit të pH-së, tharjes, madje ndaj ekspozimit të ujit dhe atij i përzier me kemikate si në ndonjë vaskë të nxehtë”. Pra, mos u shqetësoni nëse qëndroni në vaskë të nxehtë me dyshimin se mund të ngeleni shtatzënë nga sperma e hedhur. “Tregimet rreth spermës dhe ngeljes shtatzënë në vaskë të nxehtë apo në tualet janë thjeshtë tregime”, shpjegon Dr. Morgentaler.

  1. Në të vërtetë qëndroni larg seksit në vaskë të nxehtë.

  “Fertiliteti i mashkullit mund të jetë disi delikat. Për këtë arsye unë u them pacientëve të mi të interesuar në pjellori që të jetojnë të pastër dhe të qëndrojnë të freskët”, thekson Dr. Morgentaler. Pjesa të “jetosh i pastër” i referohet përdorimit të drogave apo varësive – ai citon dëshmitë se marihuana, alkooli dhe pirja e duhanit shfaqen si reduktues të pjellorisë mashkullore. Pjesa “të qëndrosh i freskët” është literale: meshkujt që zhyten në vaskë me ujë të nxehtë, rregullisht mund të kenë sasi të ulëta të spermës. (meqë ra fjala, dushet janë në rregull, por qëndrimi i gjatë në vaskë nuk është i preferuar), shpjegon Morgentaler.

  1. Jo, gëlltitja e spermës nuk është veçanërisht e mirë për ju.

  Sperma përmban protein, si dhe sheqernat që veprojnë si burim i energjisë që i lejon spermës për të notuar. Kështuqë nuk besoj se do të shohim ndonjëherë përzierje proteinash për stërvitje, të bëra nga sperma, thotë Dr. Morgentaler. Pra, nuk ka asnjë arsye që të gëlltitni spermën apo ta shpërndani në fytyrë, megjithëse mund të tingëllojë eksituese.

  1. Të hash ananas, nuk e bën shijën e spermës më të mirë.

  Disa ushqime e ndryshojnë në mënyrë të qartë erën e urinës. Shembulli më i mirë është asparagus, thotë Morgentaler. Megjithatë, unë nuk kam dijeni se mund të ketë ndonjë ushqim të caktuar që mund të ndryshojë shijen e spermës. Pra, mos e lodhni partnerin tuaj duke e shtyrë të hajë ananas me pretekst për shije më të mirë para seksit. Ndoshta mund të jetë thjeshtë një placebo efekt!

  1. Nëse përpiqeni të ngelni shtatzënë, mos bëni seks të shpeshtë, ndërsa ai ka recetë me medikamente për prostatë të zgjeruar

  Shumica e lëngjeve në spermë vjen nga gjëndrrat e quajtura fshikëza seminal, me pjesën tjetër që vjen nga prostate, thotë Dr. Morgentaler. Vëllimi i lëngjeve të ejakuluar reduktohet kur një mashkull dehidraton dhe nëse ai ka ejakuluar brenda disa orëve më parë. Disa nga medikamentet e zvogëlojnë gjithashtu sasinë e lëngjeve, veçanërisht ato që përdoren për të trajtuar simptomat e prostates së zgjeruar (psh. urinim i shpeshtë ose i ngadalshëm). Dhe, nivelet e ulëta të testosteronit mund të zvogëlojnë fertilitetin si deh sasinë e spermës. Sigurisht, nëse jeni të shqetësuar në lidhje me spermën e tij, kërkoni nga ai të kontrollohet në ndonjë mjek./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...